Нов механизъм определя цените на лекарствата за онкоболни, търговците връщат пари на болниците при големи надценки
©
Законопроектът е общ - между парламентарните групи на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.
Новият механизъм цели намаляването на разходването на публичен ресурс от страна на НЗОК, която плаща за специалните медикаменти. Формулата, която ще работи оттук нататък, предвижда Касата да заплаща най-ниската цена, постигната от болницата, провеждаща обществени поръчки, която стойност е не по-висока от средната претеглена през последните шест месеца. Ако лечебните заведения са постигнали цена, която е с 20% по-висока от най-ниската цена, търговците ще трябва да връщат тези пари на болниците.
По време на обсъжданията в ресорната Здравна комисия бяха дадени множество примери за това как през годините Здравната каса е била източвана заради надценките на лекарствата.
Освен създаването на нов механизъм за закупуването на лекарствата за онкоболните, промените вкарват и възможността РЗОК да подписват договорите с доставчиците на медицински услуги и търговците на дребно на лекарствени продукти и с електронен подпис. На първо четене се предвиждаше договорите да бъдат подписвани изцяло по електронен път, но по предложение на "Възраждане" ще има и двете възможности. Целта на това изменение е да се намали административната тежест и да се ограничат възможностите за нарушения. Очаква се, след като навлезе практиката с електронните подписи, тя изцяло да замени хартията.
Промените, касаещи медикаментите за онкоболните, трябва да влязат в сила от 1 юли 2024 година.
При дебатите Андрей Чорбанов от ИТН коментира, че от промените не ставало ясно какъв точно ще е механизмът, по който ще се извършва изчислението за средната притеглена стойност на лекарствата. По думите му в Здравна комисия е станало ясно, че това ще се случва като се махат най-високите и най-ниските цени, но оттам не се регулира каква ще бъде реалната, а това създавало възможност отново да се купуват медикаменти с надценки.
Той предложи да има централизирана обществена поръчка, ръководена от Здравното министерство.
От "Възраждане" също разкритикуваха механизма. Според тях средната стойност отново може да бъде висока, дори след като бъдат премахнати най-високата и най-ниската стойност. Те не виждат как сегашната формула премахва надценките и облекчава Здравната каса.
От БСП също бяха критични към формулата за цените на лекарствата за онкоболните. Според тях ефект едва ли би бил постигнат. Георги Гьоков каза обаче, че ще дадат своята подкрепа за новите текстове, за да има все пак някакви мерки, но предупреждават, че изменението не е устойчиво решение проблема.
Васил Пандов от ПП-ДБ коментира, че действащата регулация до днес позволявала надценка от над 25 пъти на лекарствата. Пандов обясни, че не е можело да се възприеме практиката за закупуване на лекарства на най-ниската стойност, тъй като търговците ще откажат да доставят лекарства. Това, което сега се предлагало в момента обаче позволявало да се определят детайлите за среднопретеглената стойност - това нямало да позволи отклонения между най-ниската и най-високата цена с 10-15 до 20%. Така по думите му отпадали нулевите стойности, но и много завишените.
Той обеща обаче, че ако този механизъм не донесе желаните промени, ПП-ДБ ще настоява за нови промени в Закона за здравното осигуряване.