Нов български университет отваря врати за бъдещи студенти
©
С повече от 30 години традиция, НБУ е сред водещите академични институции в България, която предлага съвременен и иновативен подход към образованието. В университета се обучават над 10 000 студенти в повече от 50 бакалавърски и магистърски програми. От хуманитарните и социални науки до техническите специалности, изкуствата и икономиката, университетът предоставя широк спектър от възможности за студентите, включително изготвяне на индивидуални програми, майнър програми, съобразени с техните интереси и кариерни цели.
"В съвременния свят мултифункционалността е от съществено значение,“ споделя зам.-ректорът по учебната дейност доц. д-р Кристиян Постаджиян. "В НБУ предлагаме образование, което отговаря на нуждите на модерния дигитален човек, като същевременно насърчава критичното мислене и креативността.“
Достъп до международни възможности
НБУ предоставя на студентите си не само висококачествено образование, но и възможности за обучение в престижни университети по света. Университетът е част от международния Алианс на реформаторските университети (ERUA), като по този начин студентите получават достъп до интензивни курсове и пътуващи семинари във висши учебни заведения в Дания, Франция, Германия, Гърция, Испания и други.
Разработена е и съвместна програма с University of York, предоставяйки на студентите уникалната възможност да получат дипломи, признати в България и чужбина. Чрез програма "Еразъм +" студентите могат да се включат в различни обменни проекти с чуждестранни университети.
Дни на отворените врати
Дните на отворени врати ще започнат с лекция на тема "Предимствата на университетското образование в НБУ пред това в Англия“, подготвена от Славена Давидова, алумни на НБУ. Срещата – разговор ще се състои в понеделник, 25 ноември, от 14:40 часа.
"Възможно ли е да уча в един университет и да получа две дипломи от два различни университета?“ На този въпрос ще отговорят доц. д-р Надежда Димова и гл. ас. д-р Росица Накова от департамент "Икономика“, а срещата с тях ще бъде във вторник, 26 ноември, от 14.30 ч.
В дискусиите на тема "Образованието в България VS Образованието в чужина“ ще участват и представители на програмите по изкуства в лицето на Християна Стоименова, алумни на департамент "Театър“ и хоноруван преподавател и Мина Маркова, студент в първи курс БП Театър, завършила първото си висше образование по психология в Нидерландия. Двете ще представят темата "Арт образованието и реализация в България VS в чужбина" на 27 ноември, (сряда) с начало 15 часа.
В същият ден, но от 16.20 ч., зам.-ректорът по учебната дейност и преподавател по реклама доц. д-р Кристиян Постаджиян ще разкаже повече за възможностите за "Образование без граници, мечти без предели“.
В петък, 29 ноември, бъдещите студенти ще могат да се включат в среща – презентация по действителен случай на тема "Когато избрах НБУ, избрах света" и да зададат своите въпроси към Десислава Дуриданова, преподавател в департамент "Чужди езици и култури“, която ще разкаже от първо лице за живота в академичната общност. Лекцията ще се проведе от 11 ч, онлайн в zoom.
"Should I stay or should I go (if I stay it will be trouble, if I go it will be double): трябва ли да обяснявам защо НБУ е очевидният избор". С тази провокативна тема д-р Илдико Отова, преподавател в департамент "Политически науки“, ще посрещне бъдещите студенти в петък, в 13:00 часа.
В 14:40 часа ще започне лекцията на гл.ас.д-р Богомил Калинов от департамент "Кино, реклама и шоубизнес“ на тема "Митове и истини. Образование по кино в България VS образование по кино в чужбина".
На място в НБУ бъдещите студенти ще имат възможност да се включат в индивидуални консултации за кандидатстване и избор на програма, да участват в опознавателните турове, които ще са на всеки час в работните дни (от 10:30 до 16:30 ч. от Кандидатстудентския център), а в събота – 30 ноември, ще бъдат на всеки 15 мин. (от 11:00 до 14:30 часа от Студентския център).
Модерна инфраструктура и нови пространства за вдъхновение
По време на опознавателните турове бъдещите студенти ще мога да разгледат кампуса, който впечатлява със своята модерна инфраструктура и пространства за обучение. През ноември, в университета беше открит нов четвърти корпус – Библиотека "проф. Богдан Богданов“, в памет на основателя на НБУ проф. Богдан Богданов. Сградата е на две нива.
На първото е разположена читалня с личната колекция от книги и архива на проф. Богданов, Аудитория с библиотека за университетски семинари, конференции, образователни и научни събития, изложбена площ. На второ ниво е създадено мултифункционално пространство с Аудитория за конференции и образователни практики, концерти и пърформанс събития. Тук се намира и Музеят на НБУ, който в своите отворени пространства представя историята на университета.
Едва ли някой посетител ще остане безразличен при посещението на Галерия УниАрт – дом на уникални художествени колекции и културни събития, Университетски театър, предлагащ сцена за студентски постановки и професионални спектакли или Радио и телевизионен център, предоставящ реални условия за работа на студентите от медийните и кино специалности.
Университетът – вселена от възможности
"Всеки студент има шанс да открие нови светове и в университетската среда. В НБУ насърчаваме предприемачеството и инициативността.
Студентите ни работят със свои колеги от други програми в различни проекти“ , споделя зам.-ректорът по учебната дейност доц. д-р Кристиян Постаджиян и допълва: "Развитието на критичното мислене е било и винаги ще бъде сред приоритетите на висшето образование и в частност на Нов български университет. Но в по-широк смисъл студентите са най-важната част от един университет, а както подсказва и самата дума "университет" - това е вселена от възможности.“