Нискокачествен мед от Украйна, Китай и Аржентина залива българския пазар
![Нискокачествен мед от Украйна, Китай и Аржентина залива българския пазар](https://i.id24.bg/i/2446380.webp)
©
Високи цени на консумативите за производство и тонове залежала продукция с мед в складовете. Такава е картината в сектор "Пчеларство" в областите Благоевград и Кюстендил през последните години, пише БНТ.
Ралица Петкова, Сдружение на пчеларите в Благоевград: "Няма реализация, няма търсене на пазара, на дребно също търсенето е по-слабо. В момента пазарната цена на дребно е от порядъка на 14 - 15 лева. В Сърбия, в Белград, цената на техния мед е 10 евро нагоре и стига до 15 евро."
Огромните количество внос на мед от трети страни и липсата на контрол от държавата е сред най-големите проблеми в сектора, споделят пчеларите и от другите региони.
Светлин Илиев, пчелар от Кюстендил: "Най-вече вносът е проблем - нерегламентиран е от Украйна, Китай, Аржентина... на много ниски цени идва, с много ниско качество, нищо общо няма с нашия мед. Медът ни е уникален, но с тази изкупна цена, която е в момента, ние го реализираме на дребно, което е много трудно. На загуба сме, единствено ни крепи любовта към пчелите."
Венета Ифандиева, пчелар от Благоевград: "И есента, септември, и миналата година, септември от Украйна 650 000 тона мед се внася в България и ако отиде по пазара, по 12 - 13 лева е медът."
Ралица Петкова, Сдружение на пчеларите в Благоевград: "Една цена от около 20 лева е нормална, за да покрие голяма част от разходите, които имаме ние за отглеждането, защото абсолютно всички неща през тези 4 години се увеличиха."
Наблюдава се и тенденцията, че все повече пчелари у нас продават целите си пчелни производства, за да покрият натрупаните загуби през годините. Само в Благоевград и Кюстендил примерите са десетки, споделят още от пчеларския бранш.