Николай Василев: Щастлив съм, че най-после имаме каквото и да е редовно правителство
©
"Ако имам три основни групи критерии, по които бих преценил дали едно правителство трябва да бъде подкрепено или не, то първият е: то прозападно ли е – бих отговорил, че въпреки шарената коалиция, по-скоро да. Второ, реформаторско ли е – тук бих казал може би не или недостатъчно, или не сме разбрали още какво ще прави изобщо. И третото е антикорупционно ли е – за момента нямам дефинитивен позитивен отговор. Но все пак добре е, че има правителство, и жалко, че в него няма повече жени.“
По думите му идеологическите разлики между партньорите в коалицията, застанала зад кабинета "Желязков“, са по-малки отколкото са били в Тройната коалиция на Станишев. В сегашното правителство са притъпени по-крайните идеологии или желания и по-скоро има центростремителни сили, което вероятно ще е за сметка на големите реформи, посочи той. Според него в правителството голяма е групата на министрите, които са с доста сериозен опит и в политиката, като според него изборът на партиите е трябвало да падне по-скоро върху експерти в съответните области, а не върху известни политически лица.
"По-скоро мен ме притеснява, че към момента това ще е поредното правителство без програма и идеи какво ще се прави в различните ресори. Споразумението е написано така, че в него да няма нищо противоречиво, и съответно в него няма почти нищо интересно,“ констатира Николай Василев.
Едно от големите предизвикателства пред правителството е съставянето на бюджета за 2025 година, като според експерта първата задача е да се вкара дефицитът в рамките на 3%. "Минус 3% дефицит е лоша стратегия. За мен истинската цел е да се изкара бюджета на излишък, т.е. да няма дефицит. За мен трябва да се обърне изцяло фискалната политика, да се намалят разходите така, че държавата да харчи под 40% от БВП, както е било през целият Преход, когато винаги бяхме на 30 и няколко процента. И също така не виждам причина за дефицит, тъй като в държавата няма конкретно война, пандемия, природно бедствие, рецесия, бежанска или мигрантска вълна. Няма нито един от проблемите, които да обуславят нуждата от дефицит,“ категоричен е той.
Николай Василев е на мнение, че в държавната администрация трябва да работят с 20% по-малко хора, като по-малкото хора ще вършат по-добра работа. "За мен и в Европейската комисия, и в бюрокрацията на повечето държави по света, и в България, ако се съкрати администрацията десетки проценти, тя ще работи по-добре. Просто когато не се правят реформи, процесите се затлачват. Има цели структури, които не знам точно дали работят достатъчно. В безвластието на 10 служебни правителства по-голямата част от администрацията чака като подплашени зайци и не вършат достатъчно работа, защото никой не им казва накъде трябва да се движи държавата.“
В последните години политиците в България се фиксират върху съдебна реформа, върху конституционна реформа, върху определени политически личности, което все още не е довело до развитие в някаква положителна насока. "Обикновено взирането в едно дърво пред теб със сигурност не ти позволява да видиш цялата гора и да имаш визия и стратегия за държавата. За мен последните години са доста празни, разочароващи и България пропусна огромни възможности и влакове, където Хърватия, Румъния и други се качиха с такова удоволствие.“