Николай Такиев: Има някои правила, които всеки фрийлансър трябва да спазва
©
Законът казва, че тази дейност се извършва на свой собствен риск. Ето защо трябва да знаем някои правила, които всеки фрийлансър трябва добре да спазва, добави Такиев.
"Първата стъпка е регистрацията ни като свободна професия. Това се извършва с подаване на заявление за Булстат в Агенцията по вписвания. Това може да стане и по електронен път, за да получим номера си за идентификация.
На второ място всеки трябва да се самоосигурява, да плаща своите социални осигуровки в НАП за своя сметка. Това става като се подава декларация в 7-дневен срок откогато сме стартирали дейността си.
След като вече сме регистрирани, има още няколко неща, които трябва да направим през годината. Едно от тях е да плащаме осигуровките си всеки месец до 25-то число. Това става с подаване на декларация, образец 1, с която посочваме осигурителния си доход. При забавяне може да ни бъде наложена наказателна лихва. Ако пропуснем да подадем месечната си декларация може да ни глобят.
Особено интересен е въпросът с плащанията, които получаваме в брой.
"Ако сме свободна професия, не сме длъжни да издаваме касови бележки. Свободните професии имат правото да наемат служители и да сключват граждански договори с други лица, които да им помагат. Свободните професии ползват и 25% нормативно признати разходи. С данък се облагат само 75% от приходите им.
"Държавата не се интересува колко са ни действителните разходи, като не ни търси и документи за разходите, те са фиксирани като 25%.
При свободните професии имаме право да издаваме фактури при извършена услуга, особено ако си имаме работа с фирми. Те изискват това от нас", посочи още Такиев.
Повече полезна информация можете да чуете в прикачения звуков файл!