Може би няма да преувелича, ако сравня район "Красно село“ с Помпей, а неговия кмет г-жа Станиславова с вулкана Везувий. Това каза Николай Николов - общински съветник от БСП и член на Комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика на Столичния общински съвет, в предаването "Софийска трибуна“ – продукция на Столичната организация на БСП, излъчена на честотите на софийската програма на Радио "Фокус“.



"Район "Красно село“ е третият по големина района в София от 24, като заедно с "Младост“ и "Люлин“ е един от трите района с над 100 000 души население. За сравнение – районът е дом на повече жители от много областни центрове в страната – като Благоевград, Перник, Велико Търново, Хасково и др. От 2019 година районът е оглавен от г-жа Росина Станиславова, която е избрана от "Демократична България“, но още с встъпването си наблягаше на това, че е гражданска непартийна квота, с което тя си остави една вратичка да не се съобразява с решенията на съветите и помощта на партията, която я е номинирала. В петък се състоя протест пред районното кметство, на който присъствах и аз, както и колеги общински съветници от БСП и други политически партии. Искам да отбележа, че това е пореден протест с искане на оставката на г-жа Станиславова“, каза още той.

По думите му причините за искането на оставката на Росина Станиславова се обединяват от слабото функциониране на районната администрация.



"Причините за искането на оставката са най-различни, но всички са обединени от слабото функциониране на районната администрация. За пример – всички преписки в района потъват - за строителство, за растителност, за чистота, за осветление, за спортни площадки, поддръжка на улици, тротоари и т.н. Не се правят обществени обсъждания, дори няма приемно време за гражданите. Няма, разбира се, и отчет за свършената работа на г-жа Станиславова. Нейният колега Георги Илиев, който е кмет на "Слатина“ и е избран също от "Демократична България“, дава ежедневни отчети. Слабо или никакво изразходване на парите, които от Столична община отпускаме на районите. Най-скандалното нещо, което аз за втори мандат като общински съветник за първи път виждам, е, че през 2020 година район "Красно село“ не успа да усвои нито един лев от предвидените 460 000 лв. за ремонт на уличната структура в района. За първи път виждам район, който не може да си усвои парите за уличната инфраструктура. Това е вулканът Везувий“, коментира Николай Николов.



"Понеже гражданите не вярват, че г-жа Станиславова доброволно ще подаде оставката си, те стартираха подписка с една единствена точка – нейната оставка. Тази подписка беше стартирана миналия петък. Гражданите споменаха, че ще има пунктове за събиране на подписи от живеещите на територията на района. За първи път виждам такова обединени от жителите на район, и то за оставката на един човек“, допълни той.





Николай Николов посочи, че Росина Станиславова използва умело ситуацията около коронавируса, за да не се среща с граждани.

"Очевидно г-жа Станиславова се крие и доста умело използва ситуацията с COVID кризата. Но докато нейните колеги – останалите 23 районни кмета + селските кметове, намериха начини да провеждат срещи с гражданите – или присъствено при спазване на всички здравни и безопасни изкисквания, или срещи при онлайн среда, г-жа Станиславова е единствената, която не приема граждани от март месец 2020 година, когато беше обявено извънредното положение. На миналия протест през лятото гражданите ми казаха, че е излязла през задния вход на кметството. Сега нейният кабинет беше тъмен, но се виждаше ясно движение на завесите в кабинета й, което е смешно, Г-жа Станиславова не посмя да се види с протестиращите“, допълни той.



Общинският съветник коментира и случаите, в които Станиславова е уличена в конфликт на интереси, като посочи, че единият е станал повод "Демократична България“ да снемат доверието си от нея: "Г-жа Станиславова два пъти беше уличена в конфликт на интереси. Първият път беше, когато гласува сама себе си да бъде ръководител проект. Когато се кандидатства по такива проекти, кметът гласува на някой от заместник-кметовете да бъде ръководител, за да може самият кмет на дадения район да го контролира. В този случай тя е ръководител на проекта и сама контролира себе си за изпълнението му. Дори да не си юрист, е ясно, че е конфликт на интереси. Вторият път е , когато се разбра, че е назначила собствената си дъщеря на трудов договор. Това беше скандалът, който преля чашата и от "Демократична България“ снеха доверието си от Станиславова. В телевизионно интервю тя каза, че няма да върне възнагражденията, получени по проекта, защото си ги е изработила“.



"Направил съм една кратка справка за кметовете, избрани от "Демократична България“ – те са 8 кмета. Извадил съм колко доклада са внесли в СОС за обсъждане за 43 заседание или от началото на мандата му. Безспорен фаворит е кметът на "Лозенец“ с 31 доклада. След това е този на "Ова купел“ – 28, "Триадица“ – 27, "Оборище“ – 16, "Слатина“ – 16, "Средец“ – 9, "Студентски град“ – 8 . Последният кмет, който е избран от "Демократична България“ през 2019 година е кметът на район "Красно село“ Росина Станиславова. Тя е внесла едва 6 доклада, от които единият е за допълнителен заместник-кмет, другите два са за "Топъл обяд“, "Патронажна грижа“ и т.н. – за усвояване на едни пари – както по европейски програми, така и от Столична община“, допълни Николов.



Той подчерта, че оставката е единственото нещо, което би удовлетворило гражданите. "Понеже те не вярват, че тя ще бъде дадена, трябва да изчакаме властите да си свършва работата, най-вече на съда. Оттам нататък е ясно – ще стане с Десислава Иванчева, бившият кмет на "Младост“. Ако остава повече от 1 година от мандата, се назначава от Общинския съвет някой от заместник-кметовете на района, временно изпълняваш, докато се направят частични избори. Миналата седмица г-жа Станиславова е освободила един от заместник-кметовете си, така че вече са само двама. Ако не остава повече от 1 година, Общинският съвет трябва да гласува някой от заместник-кметовете да довърши мандата. Трябва съдилищата да си свършат по-бързо работата“, каза още общинският съветник.



Николай Николов коментира и проверката, която извърши през месец октомври на парка "Св. св. Петър и Павел“ в район "Красна поляна“, след получени сигнали от жители, свързани с проблеми със сигурността и обществения ред в парка, като посочи, че съществуват големи проблеми с питането.

"Имам много големи проблеми с питането. Като общински съветник питането от моя страна е форма на контролиране към районните кметове и към столичния градоначалник. В този ред на мисли, на мен не ми е отговорено на четири питания. Аз обичам да правя моите питания с подвъпроси, за да мога да включвам достатъчно голям обем от информация. Не ми е отговорено на питане за сигурността от 26 август, на питане за проблемите в "Топлофикация“ от 7 септември, въпросното питане за "Красна поляна“ е от 21 октомври към районния кмет, последното ми питане е за парк "Славия“. За питането за "Красна поляна“ не съм получил отговор. То съдържа повече подвъпроси – какви са причините да няма осветление, въпреки че са изградени тела. Има едно изкуствено езеро, на което има два моста, които не са обезопасени. Пейките, които биват изкъртвани, и занасяни в зелените площи, има ли охранителна фирма, която охранява парка и т.н. На тези въпроси аз не съм получил отговор. Тази седмица ще имаме сесия, която ще е последна за тази година, очевидно няма да получа отговор и тази година. Евентуално догодина. Трябва да започнат да отговарят на питанията. Това е задължение и на столичния кмет, и на районните кметове“, каза още той.



Според Николай Николов самото осветление на столицата е много по-важно от украсата. "Сега отпуснахме около 140 000 лв. за коледна украса. Столицата не е осветена, на всичкото отгоре виждаме, че частни фирми се грижат за осветлението, което е срамно. Имахме проблеми с елхата, тя един ден не светеше, въпреки че беше запалена, но този проблем е разрешен вече. Не е достатъчно осветен града като цяло, като и украсата влиза в това осветление, не е достатъчно чисто, не са заложени достатъчно средства за украсата на града ни, Сиво е, мрачно е. Трябва другата година вече в комисиите да се обърне по-сериозно внимание на това нещо. Не може централни булеварди да бъдат украсени с коледни украси от частни медии“, каза в заключение общинският съветник.

Габриела ГАНЕВА