Над 80% от лекарства, които липсват, са продукт на паралелен износ и това е основната причина за тяхната липса. Останалите 20% - временни откази, защото липсват суровини и материали за тяхното производство. За липсата на суровини и материали все по-голямо значение има политическата обстановка и политическите проблеми между Китай и Европа и между Китай и САЩ. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки.

"Стават публични дефицити на различни лекарства, които отдавна са дефицитни, но просто стават публични в определени моменти. От почти всички фармакологични групи има дефицитни лекарства. Има няколко инсулина, известният Оземпик, за който също стана дума преди време и се говореше за него. Много други антидиабетни средства, перорални и неперорални, десетки са – например, Джардинс, Джентадуето, Фиасп. Дълги са списъците и просто няма смисъл дори да ги изброяваме. В голямата си част тези лекарства, пак да подчертая, са предмет на износ и присъстват в списъка на ИАЛ за изнесените лекарства през миналата година. Така че това е фактор, който не може да бъде отречен, колкото и да се опитват да го отричат", обясни Костов.

По думите му ситуацията е сложна и трудна, като засяга и деца, и възрастни: "Над 300 лекарства по лекарско предписание в момента са трайно дефицитни. В ръцете на законодателя е да реши този проблем, като направи така, че системата СЕСПА, която служи, за да ограничава паралелния износ на практика, защото създава забранителни списъци всяка седмица, тя да го прави ефективно, т.е. вътре в тези списъци да попадат реално дефицитните лекарства, за да не се изнасят, и тези забрани да бъдат за достатъчно дълго време, не за една седмица, както е в момента".

Според Костов трябва да се увеличи контролът върху играчите, които изнасят лекарства и рапортуват в СЕСПА: "Има много големи компании, които изнасят десетки милиони, даже за стотици милиони лекарства. Трябва да се види дали всички от тях подават данни към СЕСПА за това, че са изнесли лекарствата и подават заявления за това – те са длъжна да го правят. Това и още много неща могат да се добавят, свързани с паралелния внос. Ние не сме противници на паралелната търговия. Даже сме за това тя да бъде облекчена по отношение на вноса. Така че има много какво да се прави в тази посока".