"Към момента липсват 388 лекарства по лекарско предписание в аптеките. От тях се изнасят 108. Делът на реекспорта леко е намалял", каза за "Фокус" председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов.

По думите му в групата кръв и кръвотворни органи липсват 61 лекарства - основно антитромботичните и антихеморагичните. "Някои от тези лекарства са незаменими. В България основно продължават да липсват оригинални лекарства. Просто оригиналните лекарства имат регистрации във всички европейски държави, тоест много по-лесно се изнасят, само се преопаковат и имат формирано голямо търсене през годините", допълни Костов.

"Трябва да се наложи забрана за износ за някои лекарства, за да се справим с недостига. Тотално липсващите лекарства са 19 към днешна дата, от които 9 са потенциално интересни за износ. Те са забранени в момента, но по принцип са изнасяни преди забраната и биха били изнасяни, ако тя падне. За нервната система липсват 52 лекарства. Липсващите лекарства попадат в твърде много фармакологични групи - засягат много голям брой болни хора", каза още той.

На въпрос могат ли пациентите да си набавят липсващите лекарства от чужбина Костов отговори: "Трудно е. В някои държави не признават български рецепти, а би трябвало. И излиза много скъпо безспорно. Част от лекарствата могат да бъдат заменени безпроблемно с други молекули, които има в България. Но това означава връщане назад в много случаи, защото тези молекули обикновено са по-стари като лечения".