Интересът към висшите и средните учебни заведения в чужбина е много голям. Това каза в предаването "Човекът на фокус" на Радио "Фокус" Николай Христанов – мениджър "Бизнес развитие" в "Интеграл".

"В последните години и особено след пандемията отново се върна интересът, който беше преди това, към висше образование в чужбина. Интересът е засилен, защото образованието в чужбина отваря повече врати и предлага много възможности. Интересът го има и благодарение на различните специалности, които се предлагат, като все повече университети предлагат и нови специалности, изучават се по-иновативни програми, които водят до определени професии на бъдещето. Международната среда в чужбина е фактор, който също влияе на това студентите да отидат в университет в чужбина, да придобият и международен опит, да опознаят различни култури, да поработят в чужбина, да придобият една друга гледна точка.“  

"Нидерландия е най-предпочитаната държава за получаване на висше образование поради фактори достъпност на образованието с такси от 2 530 евро за следващата година; изключително разнообразие от програми на английски език: право, медицина, психология, бизнес, икономиката, компютърни, инженерни специалности – това са най-търсените сфери на реализация и за продължаване на висшето образование; имат финансиране от страна на правителството за студенти, които съчетават работа с университет; има академични и такива университети с практическа насоченост. Така че Нидерландия продължава да е начело на класацията в интересите на кандидатите, които искат да учат в чужбина. Германия също е в Топ 5, но при нея няма все още толкова възможности на английски, както и Австрия в допълнение за програми на немски.“  

В последните години българското общество все повече се отваря и става все по-популярно средното образование в чужбина. Според експертът е много важно да има съгласие между децата и родителите детето да отиде да учи в чужбина, защото те попадат в една различна образователна система, с различно натоварване, езикът е различен. "Великобритания и Швейцария са водещи дестинации за средно образование в чужбина, тъй като предлагат и две от най-търсените програми А нива от английската система и международната програмата IB. Най-често говорим тук за пансионни училища, което означава, че учениците отиват и се обучават и живеят в училището. Там изборът на специалности е много голям, т.е. децата могат да избират от различни сфери за висшето си образование и трябва да се насочат на какви предмети да наблегнат съответно в последните 2 години на обучение. Това е едно от предимствата – предметите, които могат да избират, както и това, че тези квалификации – А нива и IB са международно признати по цял свят.“

"Предимствата на обучението в чужбина за учениците са в това, че отивайки в чужбина ти ставаш по-самостоятелен, изграждаш си модел за справяне с проблеми, с предмети, с обучение, мотивиран си. Попадаш в среда, в която има студенти от цял свят – конкуренцията определено движи напред. Децата изграждат отговорност, едни умения, качества, начин на комуникация както със своите съученици, така и с преподавателите, който после се пренася и в университета. Това също е много ценно,“ сподели още Николай Христанов.   

Българското образование е достатъчно добро и успява да подготвя за учениците за прием в чужбина, тъй като нашите ученици успяват да бъдат приети в Топ 20 университетите в света, разказа още експертът. Най-важното според него е определянето на специалността, която иска да изучава даденият кандидат, "защото когато вече има яснота за програмата, тогава може да се подбере и най-подходящото учебно заведение. Т.е. дали да бъде по-практически насочен ако се изучават компютри или инженерна специалност, дали да бъде по-академичен, ако се изучава право, медицина. Когато си избереш специалността е по-лесно да се тръгне към избора на учебно заведение спрямо различни критерии: финансовата част, спрямо такса, издръжка на месец, престижа на учебно заведение, възможностите за стажове, процент на реализирали се студенти, възможности за магистратура в последствие. И обучавайки се в чужбина може би имат и малко по-различен начин на мислене, което  се цени от големите международни компании.“