Николай Денков, предаде репортер на "Фокус".
"Имаме повече от съгласие как да се развива българската енергетика с факти, а не с политически измислици. За да има съгласие, първо трябва да има разговор, а не чрез мегафони, за да се намери най-доброто решение за всички. Затова поканихме на разговор протестиращите. Синдикатите отказват - така няма да решим проблемите в енергетиката. Ако не бяхме предали плановете, този разговор става излишен. Ще изгубим средствата и няма за какво да си говорим, и всеки да се оправя самичък. Тези средства могат да помогнат на регионите. Това ще бъде престъпление, ако не ги бяхме предали", посочи той.
Входните позиции са:
- Териториалните планове не затварят мини и ТЕЦ-ове. Преди 2038 година няма да спре производството на ток от въглищни централи, категорично заяви премиерът.
- С предаването на документите преговорите с ЕК започват. "Ще водим преговори по всички конкретни точки в част енергетиката и териториалните планове. Не поемаме ангажимент да закрием определени мощности. Няма такъв текст. Те очертават какво страната ни ще направи с европейското финансиране, за да осигури бъдещето на хората от регионите", поясни още той.
-Териториалните планове са предадени на последната възможна дата. "Те трявба да получат одобрение до края на годината (31.12.2023 г.). Териториалните планове бяха подадени от другите страни отдавна, ние сме последни. Имаме точно 2 месеца за преговори, очакваме синдикатите за разговор, за да продължим преговори с ЕК. Държавата обяви възможност за държавен оператор, който също може да осигури заетост", подчерта Денков.
"Имаше искания за отпадане на 2026 г. по отношение на ТЕЦ "Бобов дол", да, тя е премахната от предадените териториални планове в ЕК", отбеляза Николай Денков.
За да има съгласие, първо трябва да има разговори. Не чрез мегафони. Синдикалните организации засега отказват да дойдат. Така няма да решим проблемите в енергетиката. Това каза по време на брифинг премиерът акад. Николай Денков: Така няма да решим проблемите на енергетиката
© Фокус