Политиците в никакъв случай не допринасят за умиротворяване и за по-спокоен и по-цивилизован дом у нас. Това каза в аудиокаста на "Фокус" "Това е България" Нели Куцкова, бивш председател на Съюза на съдиите в България, бивш член на Висшия съдебен съвет.

"Ние виждаме дори и в Народното събрание колко много ненавист се лее, колко много нецивилизованост цари. Ами като започнем от там, минем през социалните мрежи и стигнем до ежедневието, когато хората са все по-груби, това е една от причините да сме на тоя хал сега. Друг е въпросът, че и икономически причини има и всякакви други. Нали ви казвам, много е трудно, нямам самочувствието да правя такъв дълбок анализ, но не преставам да мисля, може би съм наивна, че е възможно със спокоен разговор, в който да се включат всички, включително и вие медиите, и специалисти, и хора, които се занимават с такива проблеми, това би могло поне малко да помогне. Смирение, е казано в Библията, ама май не сме склонни към смирение", посочи съдия Куцкова.

Тя обясни, че в случая с нарязяната Дебора решението е на тричленен състав , но колегата и от Стара Загора, която тя не познавам лично, е докладчик по делото и докладчикът е този, който информира за казуса останалите двама членове. Делата по мерки за отклонение, по принцип се гледат бързо, не е като същински наказателен процес и затова се концентрира недоволството именно върху конкретния съдия.

"Аз съм далеч от мисълта да се превръщам в нечий защитник, но чисто обективно трябва да се прецени до колко е могла съдията, след като има достатъчно данни за тези наранявания, примерно да поиска експертиза, допълнителна, дали тези наранявания, макар че вещо лице е казало, че те са не опасни за живота, това е медицинският критерий. А пък юридическият критерий, който прави съда е, че на базата на тези медицински заключения, дали е лека телесна повреда, дали е средна телесна повреда, в случая допълнително, пък и прокурора е преценил, че не става въпрос за средна телесна повреда, а за лека и е поискал да се отмени мярката наложена от Районния съд. Както виждате, две инстанции до различни изводи са стигали. Аз го разбирам това като нормалната човешка реакция, знае се, че този е насилник, а някакъв съдия го пуска. Хората не са длъжни да задълбават в правните детайли, но си мисля, че и съдът е могъл да положи малко повече усилия при данните за толкова наранявания. Но това, което казвам, го казвам по-скоро като гражданин, като жена, като майка, отколкото като юрист. Защото като юрист ще ви кажа, че докато не съм прочела цялото дело, и не съм видяла какво точно има в него, не мога да кажа правилно или грешно е действал съда", добави Куцкова.

Според нея, все повече омраза се натрупва в хората и все повече ожесточеност, дори срещу хора, които си обичал. "Кое е довело до тази ожесточеност, можем само да разсъждаваме, защото ние виждаме, че не само по този въпрос, по всякакви проблеми е едно разделение, една омраза, един хейт, мразя да употребявам чуждици, но в социалните мрежи хейтовете са нещо съвсем нормално.

Нели Куцкова коментира още и новите конституционни промени, за които се насотява у нас. Според нея, връзката между омразата в обществото и тези промени е твърде далечна.

"Сам по себе си законът не може да работи, законът трябва да бъде прилаган от компетентни и добросъвестни хора, които не са загубили човешкото в себе си, което според мен, е доста по-трудно, отколкото промяната на някакви текстове в Конституцията. И дори тези промени да се окажат много положителни, то няма да се разбере в близките месеци и години, това е дълъг процес. Но успоредно с промените в Конституцията и след това и в законите, защото конституционните промени ще изискват след това и един куп промени в законите. Много е необходимо да си провеждаме разговора защо се докарахме до тук, а не само всеки да набеждава другия и да се оправдава, защото някой друг му е виновен", каза Куцкова.

Според нея, ние не сме самокритични към себе си, не сме склонни да признаем, че сме сбъркали, а много по-лесно е да прехвърляме вината върху другите.

Цоня СЪБЧЕВА