Бойко Борисов като кандидат за министър-председател. Това каза депутатът от "БСП – Обединена левица" доц. Наталия Киселова в предаването "Метроном" на Радио "Фокус".
Разговорът за председател на парламента при сега съществуващата конституционна уредба означава предопределяне посоката на служебното правителство, смята тя. "Поради тази причина е важно да се отнеме възможността на ГЕРБ и ДПС, които надничат зад гърба на г-н Главчев, да менажират и предрешават дейността на служебното правителство", заяви доц. Киселова.
ГЕРБ-СДС смятат, че тяхно право е да излъчат председател на Народното събрание, тъй като са първа политическа сила. "Само че те не са спечелили изборите. Те имат най-много мандати, но не достатъчно, за да успеят сами или с още някоя парламентарна група да изберат председател на Народното събрание", посочи доц. Киселова.
"Има такъв народ" предлага за председател на Народното събрание да бъде най-възрастният. "Те обаче казват: "Той би бил идеален кандидат за служебен министър-председател", тъй като явно прогнозират, че се върви към поредни предсрочни парламентарни избори", посочи депутатът от "БСП – Обединена левица".
Затова от левицата смятат, че изборът на председател на НС трябва да бъде разделен от потенциалната възможност той да стане служебен министър-председател. "Затова в петък оспорихме това изречение, което се отнася до възможността президентът да бъде ограничен в кандидатите за министър-председател, за да падне това разбиране, тежестта, че като се избере някой, той ще бъде", поясни доц. Киселова.
"БСП – Обединена левица" подкрепя декларацията на ПП-ДБ, но с някои нюанси. "По определени въпроси, когато са определени в Правилника, не бива да има различен политически документ. Правило е, че като имаш парламентарна група, не можеш да я лишиш от възможността тя да участва в партийния живот и в дейността на Народното събрание. Т.е. не можем да лишим ПГ на "ДПС – Ново начало" от възможността да участва в комисии. Трябва да бъде друго – че няма да бъдат търсени по никакви въпроси в дейността на Народното събрание", поясни конституционалистът.
До момента парламентарната група на партията се е отзовала на отправените към тях покани за разговори от страна на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Ще се отзоват на поканата и на "Възраждане". "Защото по определени въпроси, които касаят не само функционирането на Народното събрание, но и бъдещи парламентарни решения, е редно да има постигане на някакво минимално съгласие", смята доц. Киселова.
Сред най-важните задачи, които трябва да свърши 51-вият парламент, трябва да бъде отлагането на либерализацията на пазара за битовите потребители и гледането на бюджета за следващата година. "Имаме няколко инициативи, които също биха получили подкрепа, във връзка с промяна на концесионните такси и облагане свръхпечалбата на банките", изброи депутатът от "БСП – Обединена левица".
"БСП – Обединена левица" може да води разговори с ГЕРБ-СДС, с "ДПС – Ново начало" – не. Не може да има персонално подкрепа за правителство с мандат на ГЕРБ и категорично не може да бъде подкрепен