Желанието на Америка за радикална промяна доведе Доналд Тръмп на власт, който по типичния за него начин – шумно афиширан, с голяма показност, с много високи цели и с много радикални промени ще се завърне в Белия дом. С пълната подкрепа и на двете камари на парламента Тръмп ще обърне основно вниманието си върху решаването на проблемите на самата Америка в икономическо отношение, международно отношение и най-вече към борбата с незаконната миграция. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ дипломатът и международен анализатор Димитър Гърдев.

"Неговата политика е към изолационизъм и към водене по-скоро на двустранни преговори, той не обича международните организации и иска всяка една страна да бъде оставена сама срещу мощната Америка. И затова неговите закани за мита са директно една заявка за това, че той ще поставя нови условия,“ каза той и добави, че тази нова действителност, която се създава, дава нови възможности за Европа, като тази политика на САЩ към протекционизъм ще доведе до една много по-активна политика на ЕС в всички направления като стратегическа автономия.

Една от опасностите с идването на Тръмп на власт, е възможната неравнопоставеност между САЩ и Европа в преговорите за налагането на правилата за единни информационни стандарти в дигиталната сфера в целия свят. С доминиращата фигура на Илон Мъск и като личност, и като активи в тази сфера, Европа ще бъде изправена пред изключително трудни преговори, като най-голямата опасност според международния анализатор е опасността да се наложат едностранни стандарти: "Защото тогава европейските производители на такова съдържание и на такава продукцията ще бъдат поставени в едни условия, които са разписани от друг. Те са свързани със структурната разлика между САЩ и Европа като структура на самия пазар и на самите фирми,“ каза той и обясни, че философията на Европейската икономическа общност е различна от тази в САЩ.

Другата тема, изключително много дискутирана по време на кандидатпрезидентската надпревара, е тази за войната в Украйна, където според Димитър Гърдев много от нещата са преекспонирани и е твърде вероятно да се окажат съвършено различни, когато Тръмп влезе в реално изпълнение на задълженията си на президент. Това, което демократите остават след себе си, е в три направления: В отношенията с Русия сме на прага на война, в отношенията с Китай са до военен конфликт за Тайван, в отношенията с Арабския свят и Близкия изток е една пълномащабна война. Така че американската политика ще следва своя естествен ход, посочи още Димитър Гърдев. "Доналд Тръмп ще защитава преди всичко американските интереси. Тези постулати за Путин и така нататък, според мен абсолютно не могат да бъдат взимани на сериозно. Така че това, което очаквам, естествено са едни сериозни преговори, но без отстъпки от американските интереси.“

 

В конфликта в Украйна вече се усеща умората и от двете страни, което се вижда от това, че и двете страни не предприемат сериозна офанзива, въпреки засилената реторика. "Тази война във военен план достигна до един паритет и до една позиционна война, тъй като новите системи за въоръжение, които бяха въведени, доведоха до едни позиционни бойни действия. Така че периметърът за преговори вече се очертава, възможностите са все по-ясни и се очаква замразяването на конфликта,“ каза експертът и обясни, че замразяването ще е дотам, докъдето са стигнали войските, като според него силната позиция на Зеленски в Курск предопределя и размяната като полезен ход за Путин, който със сигурност ще иска да  се възстанови териториалната граница на Русия отпреди началото на конфликта.