БДЖ предлага разходка до единствения музей на стъклото в България, където е разположена като музеен експонат и последната действаща подводница в Българския военноморски флот.

Те се намират в град Белослав, на брега на Белославското езеро. Навремето стъкларският завод в града е бил основният поминък на местното население, но в днешни дни от първия завод за стъкло в България е останала действаща малка част, основно за производство на сувенири и средства за строителната индустрия.

Как да стигна?

Град Белослав се намира на главната железопътна линия между Повеляново и Варна. Лесно достъпен е с влак от Варна, като пътуването до гара Белослав е едва 20 минути с бърз влак и малко повече с пътнически. Възможностите за пътуване с влак са много, но е необходимо да се има предвид, че музеят на стъклото работи от сряда до неделя от 10:00 ч. до 14:00 ч. В този случай удобен за пътуване влак от Варна за Белослав е бързият влак за Каспичан в 09:20 ч. Така ще имате достатъчно време още в началото на работния ден да разгледате както музея на стъклото, така и превърнатата в музеен експонат подводница "Слава“. След 14:00 ч. имате две удобни възможности за прибиране обратно към Варна с бързите влакове от Карнобат и от София или още по-рано с пътническия влак от Добрич в 13:24 ч.

От Шумен можете да стигнете до Белослав с бързия влак от Враца в 10:11 ч. Пътуването отнема 1 час и 25 минути, което е напълно достатъчно да хванете работното време на музея и да направите една приятна разходка за през деня, след което да се приберете обратно в Шумен с бързия влак за София в 14:14 ч. или половин час по-късно с пътническия влак за Шумен.

От Добрич до Белослав пътуването с влак отнема също 1 час и 24 минути, като удобна възможност за посещение на музея е с влака от Добрич за Варна в 09:30 ч. В обратната посока можете да се приберете с влак в 13:52 ч.

Разбира се, има и по-късни опции за прибиране, в случай че решите да си удължите престоя в Белослав, без да бързате и да си направите приятна разходка до крайезерния парк.

От гарата до музея за стъкло в Белослав се достига след преминаване на Белославското езеро с ферибот, тъй като музеят се намира на срещуположния бряг от железопътната гара. Брегът на езерото, откъдето тръгва фериботът, е на десетина минути ходене пеша от жп гарата. Превозът с ферибот е кратък, преминава се за около 2 минути, тъй като разстоянието между двата бряга не е голямо, но е част от приятното изживяване.

Забележителности:

Подводница музей "Слава“

Още на влизане в двора на завода за производство на стъкло, който се намира точно до ферибота на брега на езерото, няма как да не забележите подводницата "Слава“, която е на половина потопена в езерото, а другата ѝ половина се извисява над водата и радушно приема любопитни посетители.

"Слава“ е последната действаща подводница в Българския военноморски флот, като е била активна до 2010 г. Сега е превърната в музей и всеки желаещ може да влезе през люковете и да разгледа запазените в нея елементи, както и да научи интересни факти за подводничарството, как се е извършвал процесът по плаване и какви са задълженията на екипажа. Можете да се разходите из различните отсеци на подводницата, включително командния мостик, машинното отделение и торпедния отсек. Благодарение на дарения и доброволчески труд във вътрешността на подводницата грижливо са запазени и възстановени оригинални елементи от обзавеждането, събират се артефакти и е създадена експозиция за историята на подводния флот и историята на подводницата.

"Слава“ е дълга 76 метра, широка — 7 метра, има дълбочина на газене 6 метра. Максималната дълбочина на потапяне е 300 м. Развива максимална скорост на повърхността 15,3 възела, а под вода — 13,2 възела. Цялото помещение е разделено чрез херметични прегради на 5 отсека. Подводницата е построена през 1959 г. и служи на Българския военноморски флот цели 25 години от 1985 г. Ползвана е основно за военни обучения и патрули по охрана на Черноморския бряг. Успешно е преминала дълбоководни изпитания. България е била една от десетте държави с подводен флот в света.

Любопитен факт е, че екипажът на подводницата наброява между 52 и 65 души, които с месеци наред съжителстват, хранят се и спят на смени, за да може движението на подводницата да се извършва и следи постоянно. Разполага с два дизелови и два електрически двигателя, които се захранват от батерии, и на практика може да се каже, че сега популярните хибридни системи при автомобилите всъщност са създадени под някаква форма още от края на 50-те години на миналия век в подводниците. Подводницата разполага с ресурс за 60 дни в открито море и 600 часа в подводно положение. Има и много други интересни факти, за които е по-добре да научите на място.

Цената на билета за посещение в подводницата е 12 лв. за възрастни и 8 лв. за деца и пенсионери.

Посещения в подводницата се организират на всеки кръгъл час от 10:00 ч. до 15:00 ч. без дните понеделник и вторник.

Музей на стъклото

Музеят на стъклото е създаден в един от запазените цехове на първия стъкларски завод в България. Туристическата обиколка предоставя уникалната възможност за наблюдение на работния процес, като среща посетителите отблизо с изящното изкуство на стъклопроизводството. Посетителите на музея се придружават от технолог-консултант по време на цялата обиколка, който разказва за историята на стъклопроизводството в Белослав, датиращо от 1893 г. Следва запознаване с етапите от производствения процес и материалите, необходими за направата на стъкломаса, от която майсторите духачи изработват уникални форми.

Може би най-интересната част от обиколката на музея е демонстрацията на изработка на стъклени изделия. Посетителите влизат в цеха с нагрети до 1500 – 1800 градуса пещи, където се извършва нагледна демонстрация от майстора духач на изработка на ръчно духани изделия от гореща стъкломаса. Друга интересна забележителност след производствения цех е съхранената стъкларска пещ, която е атрактивно пригодена за надникване в дълбините ѝ, където природните и синтетични материали са укротявали силата си под въздействието на огъня и са се превръщали в спокойна стъкломаса, от която майсторите стъклари са извайвали изделията си.

Освен на стъклената пещера, в музейната част от обиколката можете да се насладите на разходка около стъклена река и разглеждане на уникални произведения на изкуството.

В днешни дни фабриката за стъкло в Белослав произвежда материали за строителната индустрия, флакони и малки бутилки, технически стъкла, ръчно изработени красиви вази, чаши и сувенири.

Таксата за посещение в музея е 10 лв. за възрастни и 8 лв. за деца и пенсионери.

Работното време е от сряда до неделя от 10:00 ч. до 14:00 ч.

Любопитно:

Град Белослав е разделен от Белославското езеро, което се използва за плавателен канал за големи кораби и плавателни съдове до индустриалната зона в Повеляново и фериботното пристанище на Варна. По тази причина между двата бряга на езерото няма изграден мост, а превозът на автомобили и пешеходци се извършва с ферибот, който циркулира постоянно и, ако за местните е част от всекидневието, то за посетителите на града е атракция.

Фериботът превозва около 5 000 души на ден и до 1 800 автомобила за денонощие. Алтернативното преминаване от северния до южния бряг е с обикаляне на повече от 20 км през Повеляново и Разделна или през Аспаруховия мост.