Най-важното право на потребителите е правото на информираност
©
Тя разказа, че първите писмени данни са защита на потребителите датират отпреди 4000 години. За първи път въпросът за необходимостта от специален закон за защита на потребителите е поставен през 1962 г. от американския президент Джон Кенеди. "В своя реч пред Сената той казва, че потребителите са най-голямата икономическа група, която е засегната от всяка икономическа промяна в обществото, и затова е необходимо да бъдат гарантирани основните им права. Тогава той посочва четири основни права – правото на информация, на безопасност, на избор и да бъдеш чут. 20 години по-късно ООН признава правата на потребителите и добавя още няколко – правото на задоволяване на основните нужди, обезщетение в случай на претърпени щети, образование по въпросите на потребителските права и здравословна околна среда. Тогава е обявен и първият Световен ден на потребителя. Той е 15 март, защото тогава е речта на Джон Кенеди“, обясни Габриела Руменова.
Първият Закон за защита на потребителите в Европа е от 1975 г., а в България – от 1999 г.
Когато потребителите реагират при нарушаване на техни права, за да защитят себе си, по този начин те защитават и останалите потребители, подчерта Руменова. Когато обаче потребителите търпят щети в по-малък размер обаче, обикновено те рядко адресират проблема към институциите, още по-малко към съда. По думите й, когато потребителят има право в спор с търговец или производител, съдът обикновено отсъжда в негова полза.
"Сдружаването на потребителите създава усещане за сила, че когато са заедно и са обединени в това да защитават своите права, те ще бъдат и по-успешни в тази мисия. А и самите икономически оператори ще бъдат по-притеснени, когато потребителите са информирани, когато са обединени и когато заедно търсят правата си“, допълни създателят на платформата "Ние, потребителите“.
Има определени срокове, в които можем да предявим искане по отношение на търговеца за даден проблем със стоката. "За услугите – в 14-дневен срок от установяването на несъответствието. За стоките срокът е по-дълъг – 2 години, като в момента се подготвя нова директива. Целта е този срок да бъде удължен до 3 години. Предвиждат се преференции за потребителите, които избират ремонта пред замяната. Това отново е свързано с идеята за кръговата икономика и удължаване живота на стоките“, обясни Габриела Руменова.
Правата на потребителите при онлайн пазаруването са по-защитени, отколкото при покупки от физически магазини. Хората обаче трябва да бъдат особено чувствителни към личните си данни при пазаруване онлайн, предупреди тя.
"Когато купуваме от дигиталния пазар, може да попаднем на търговец, който е част от европейската общност, но може да бъде и от друга държава. Тогава правата на потребителите са по-малки, отколкото в Европейския съюз. Затова трябва да бъдем по-внимателни и когато се каним да купим нещо от електронен магазин, да видим този търговец къде е базиран, за да сме сигурни с какви права разполагаме и към кого можем да се обърнем, ако има проблем“, заяви Руменова.