Надежда Нейнски: Много е възможно този уникален шанс за България да се отложи още
© Фокус
До този момент всички участващи в дискусията за бъдещето твърдят, че няма разлика в подкрепата им за приоритетите, но никой не казва как точно ще ги постигнат, отбеляза Ненски.
"Защото за да можеш да извършиш реформа, която е в основата на осъществяването на приоритетите, особено за еврозоната, но също така и за Шенген, се взимат политически решения, но те стъпват върху изпълнени критерии. За да се изпълнят критериите и да се извършат реформите са необходими мнозинства. Т.е. трябва да се съблюдават някакви европейски правила, да се води политически, а не битов разговор за това какво да се случи в България. И смятам, че това, което се случи, ще бъде много ясен урок за това, че не трябва да се принизява дебатът на такова битово ниво и че трябва да има изработени съгласия по конкретни политики, ако вървим към предсрочни избори, разбира се, но засега такива са първоначалните нагласи от всичко това, което се случи, включително и в днешния ден", отбеляза Нейнски.
Тя обърна внимание, че трябва да се мисли по време на самата предизборна кампания, защото така или иначе най-вероятно същите политически сили отново ще седнат на масата на преговорите непосредствено след изборите.
"Според мен основното нещо, което в момента трябва да се наложи като стил на предизборната кампания – пак правя тази уговорка, ако се върви към избори, но така или иначе в един момент ще има избори, дори да бъдат редовни – това е да се започне политически дебат по приоритетите и по политиките за България, а не да бъде махленска свада и битов разговор, който отвращава и отблъсква избирателите. Политическите сили и лидерите трябва да се фокусират как да разширят влиянието, независимо коя политическа сила, и да привлекат от онази периферия, която в момента е демотивирана да гласува поради всеприетата разпространявана бих казала хибридка за това, че "всички са еднакви маскари“. Но ако ние влезем в тази схема на битовизми, на размяна на обиди, защото вижте – елементарното приличие е изчезнало от политиката. Казвам го дори с болка. Уважението между политиците.
Вие може да имате различни виждания, може да имате различна биография, но в крайна сметка хората гледат какво се случва в политиката и си казват: "След като те могат да си позволят да се държат по подобен начин, какво да очакват от нас?!“. И това развращава обществото. И в този смисъл политиците трябва да зададат коренно различен разговор. И много се надявам – може би на чудо, но все пак продължавам да се надявам, че това нещо е възможно дори и у нас", коментира още Надежда Нейнски.