Арт критиката поставя българското участие на Венецианското биенале сред петте най-добри тази година. Това каза Надежда Джакова – комисионер на българското участие на юбилейното 60-о издание на Венецианското биенале, в предаването "Утрото на фокус“ на Радио "Фокус“ с водещ Ася Александрова.

В юбилейното издание участват 86 страни. "Такава оценка дава специализираното издание за изкуство "Галери“. Всички по-големи световни издания за изкуство отличиха нашия павилион“, допълни Джакова.

Проектът "Съседите“ привлича вниманието на международната критика. Той се фокусира върху дългогодишно изследване на един от създателите му – Лилия Топузова. "Той събира интервюта и лични спомени на хора, които са преминали през затворите в периода 1944-1989 г. Те са били изпратени в лагерите край Ловеч и в Белене без съд и присъда. Лилия Топузова не просто събира тези спомени, но с другите двама художници-артисти Красимира Буцева и Джулиан Шехирян пресъздават художествено паметта. Най-важното послание на проекта е, че споменът трябва да се запази в една колективна памет. Проектът "Съседите“ е важен за нас, защото като че ли ние не сме преодолели травмата от миналото“, смята Надежда Джакова.

Посланието на "Съседите“ е, че трябва да се говори и че травмата може да бъде преодоляна именно чрез прекъсване на мълчанието, допълни тя.

Тримата автори на инсталацията са деца на емигранти. "Красимира Буцева е знаела за периода на комунизма от разказите на своята баба и родители, но не е учила за това в учебниците по история. Затова се обръща към спомените на хора, които са живели в това време. Такъв дистанциран поглед за мен е важен, защото той е непреднамерен, той не обвинява, не заклеймява, а дава прочита, който е на днешното поколение, което иска да знае какво е било“, разказа Джакова.

Мотото на тазгодишното издание на Биеналето е "Чужденци навсякъде“. Целта на съвременното изкуство е да въздейства и дискутира актуални проблеми и теми.

"Мисля, че актуалността на нашето представяне тази година беше най-силният момент за участието ни. Когато оставаш чужд на политическата система или се противопоставяш на една диктатурна система, ти оставаш чужд на обществото, на своето семейство“, коментира Надежда Джакова.