Хората и семействата с ниски доходи или без доходи у нас имат право на топъл обяд. Подаването на документи по тази мярка за новия програмен период започна на 19-ти септември, като този период ще продължи през следващите 5 години.

Проектите "Топъл обяд", финансирани по Програмата за храни и основно материално подпомагане, в предходния период от 2014 до 2020 г., приключиха в края на септември тази година. Като резултат общо 188 общини и райони на общини предоставяха "Топъл обяд" на близо 52 000 нуждаещи се в цялата страна.

"Това е изключително важна програма за общините и най-вече за хората, които имат временни или постоянни затруднения в ежедневното си изхранване. Когато някой изпадне в беда и бедност и е невъзможно сам да се грижи за храната си, има един много лесен начин, а той е с опростено заявление в общината, в която е регистриран, да подаде молба за включване към тази много търсена услуга. Тази програма съществува още от програмия период 2014-2020 година, така че топлият обяд се реализира вече няколко години в България. Общините са много добре запознати и са организирали много добре своето предоставяне на топлия обяд", обясни Наталия Ефремова, заместник-министър на труда и социалната политика, цитиран от БНТ.

Почти всяка община у нас има програма "топъл обяд". От общо 260 общини в България, 230 предоставят такава услуга. Право на нея в новия програмен период имат хора и семейства без доходи или с ниски доходи, които не могат да се издържат с тях и не получават подкрепа от близките си.

Скитащи и бездомни хора също могат да кандидатстват за топъл обяд, а също и семейства, изпаднали в затруднено положение в резултат на природни бедствия, пандемии и други форсмажорни обстоятелства.

Хората, които имат право да получават "Топъл обяд", лично трябва да подадат заявление-декларация по образец в общината, в която живеят и ако в нея се изпълнява проект по мярката.

До 5 работни дни от дирекция "Социално подпомагане" в общината потвърждават дали кандидатът отговаря на изискванията.

По информация на социалното министерство през новия период 2021 - 2027 година програмата за храни и основно материално подпомагане е в размер на близо 412 милиона лева. Спрямо предходния период сега средствата са два пъти повече, което ще позволи разширяване броя на подпомаганите семейства.

От 19 септември, когато стартира новата програма, всички общини които досега са предоставяли топъл обяд, вече имат нови договори. Увеличените средства в новата програма им позволяват донякъде да се справят и с инфлацията. Цената на топлия обяд сега е 3,20 лв на ден и при възможност, отново ще бъде актуализирана.