Над 14 млн. лева за 3D, телемедицина и роботизирана хирургия

© IStock
Отпуснатите средства по Оперативна програма "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021 – 2027 са в размер на 14 302 405.01 лв, съфинансирана от Европейския съюз. Те ще се реализират от МУ-Плевен в партньорство със Сдружение за изследвания и иновации в медицината "Леонардо да Винчи“, Медицински университет – Варна "Проф. д-р Параскев Стоянов“, Института по роботика към БАН и Института за изследователска подкрепа.
В рамките на 60 месеца, до 31.12.2029 г., партньорите ще осъществят следните основни дейности: научноизследователска дейност и разпространение на научните резултати; изграждане и модернизация на научноизследователски инфраструктури и оборудване, необходимо за провеждане на научни изследвания; обучение и мобилност на изследователите.
Втората фаза на развитие на Центъра за компетентност "Леонардо да Винчи“ има за цел да разшири и надгради научните и технологични ресурси, с акцент върху развитието на роботизирани системи, 3D технологии, генетично секвениране и телемедицински решения.
Това ще позволи на изследователите и медицинските специалисти да провеждат висококачествени научни изследвания и да разработват иновативни методи за диагностика и лечение. Очакваните приноси и резултати от реализацията на проекта са от огромно значение за медицинската наука и практика и се изразяват в: разширяване на капацитета за научни изследвания в персонализираната медицина и минимално инвазивната хирургия; интеграция на нови технологии, включително изкуствен интелект и роботизирани системи в медицинската практика; повишаване на квалификацията на медицинските специалисти чрез модерни обучителни програми и симулационни технологии; засилване на международното сътрудничество и участие в глобални научни мрежи.
Новият етап на развитие на Центъра за компетентност "Леонардо да Винчи“ ще утвърди имиджа на Медицински университет – Плевен и неговите партньори като иновативен и прогресивен център за обучение, научни изследвания и високи технологии в медицината. Реализирането на планираните дейности ще допринесе значително за развитието на медицинската наука и практика не само в България, а и в Европейския съюз.