На първо гласуване: Приеха ключови промени за местните данъци, засягат всички жилища
© Фокус
Промените бяха приети с 93 гласа "за", 37 бяха "против", а 17 се въздържаха.
Той е част от пакета данъчни закони, внесен от Министерския съвет.
Промените предвиждат освобождаване от данък на сградите, които са получили сертификати с клас "А“ на потребление на електроенергия и сгради, които са достигнали нормата за "близко до нулево потребление не енергия“.
Друг текст гласи, че размерът на данъка върху недвижимите имоти да може да се диференцира по населени места, по зони в тях или по вид на имотите в границите, определени в закона. По този начин общините ще могат да определят местните данъци.
Освен това – общините да могат да променят данъчните оценки на имотите на всеки две години в зависимост от пазара.
Със законопроекта се предвижда и въвеждането на патентен данък за всички лица, притежаващи заведения за бързо хранене и развлечения, с цел изсветляване на сектора.
Дебатите
От Министерството на финансите уточниха, че предложението данъка върху недвижимите имоти да се диференцира по населени места, по зони в тях или по вид на имотите в границите, отчасти е противоконституционно. Те казаха, че има решение на Конституционния съд, че не може да се определя различна ставка за вида имот.
От ИТН смятат, че предложението за диференцираните ставки, както и в това за актуализиране на данъчните оценки на имотите на всеки две години в зависимост от пазара, да не бъдат приемани. По думите на Павела Митова се изчаква позиция на НСИ и докато тя не бъде публикувана, промените не трябва да бъдат приемани.
Искрен Арабаджиев определи предложенията като "реформа“. Той обясни, че общините сами да могат да преценяват какъв ще е данъкът, защото това щяло да позволи ставката да се определя според характеристиките на населеното място и зоните в тях.
"Възраждане“ също изразиха негативна позиция по отношение на промените. Те смятат, че има риск в прекомерно повишаване на местните данъци.