На първо четене народните представители приеха законопроекта на бюджет за Държавно и обществено осигуряване, предаде репортер на "Фокус". 

Законопроектът бе приет със 118 гласа "за", 34 гласуваха "против", 64 се въздържаха. 

По приходната част на бюджета на ДОО се предвижда минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица и регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители да се увеличи от 1 август на 780 лева. Размерът на осигурителната вноска за фонд "Пенсии" и фонд "Пенсии за лица по чл.69", както и размерите на осигурителните вноски по всички други фондове, да се запазят на нивата от 2022 година. Максималният осигурителен доход за всички осигурени лица се запазва на 3400 лева. 

По разходите - от 1 юли се увеличават пенсиите по т. нар. "швейцарско правило" с 12% от пенсиите за трудова стойност. Увеличава се и пенсията за осигурителен стаж и възраст от 467 лева на 523,04 лева месечно. Запазват се размерите на еднократната помощ при смърт на осигурено лице на 540 лева, на минималния и максималния размер на обезщетението за безработица съответно на 18 лева и 85,71 лева.

В хода на дебата от ГЕРБ-СДС заявиха, че ще подкрепят бюджета, но изразиха своите притеснения, че законопроектът не предлага съществени реформи и политики. Деница Сачева заяви, че системата за пенсионно осигуряване придобива "данъчен характер“. Тя обяви, че за пенсии се предвиждат над 19 млрд. лева, а над 10 млрд. от тях идват от данъци.

От ПП-ДБ подкрепиха бюджета за ДОО с мотивите, че процентът от БВП, който заемат разходите за пенсии в бюджета, са сред едни от най-ниските в Европа. Според Георги Ганев трябва да се осигури растеж не само на публичния бизнес, но и на частния. Според него голяма част от пенсионерите се издържат от нетрудови доходи, с които се издържат и според него тези хора нямат нужда от допълнителна помощ дори ако не се пенсионират с висока пенсия. 

От "Възраждане" видяха в бюджета липса на социални промени спрямо реалността, както и липсата на социални реформи. 

От ДПС подкрепиха бюджета, но със заявката, че ще направят промени между първо и второ четене в частта за самоосигуряващите се земеделски и тютюнопроизводители. Те също смятат, че дори с увеличението на пенсиите, остават близо 300 000 пенсионери, които ще получават пенсии под линията на бедност, която в момента е 504 лева. 

От БСП заявиха, че бюджетът не е достатъчно социален.