Парламентът прие на първо четене промени във Валутния закон, предаде репортер на "Фокус“. Законопроектът бе приет със 117 гласа "за", "против" бяха 34, а 8 гласуваха с "възъдржал се". 

Законопроектът е част от пакета закони, които парламентът трябва да разгледа, за да получи новия транш средства по Плана за възстановяване и устойчивост.

С промените се въвеждат нови правила относно контрола за на движението на непридружените парични средства и изискването за предоставяне на декларация за оповестяване на паричните средства. Със законопроекта се допълват и санкциите при неспазване на процедурите.

Така властите ще могат да задържат и суми с по-нисък праг от допускания , който в момента е 10 000 евро, за които има съмнения, че са свързани с престъпна дейност и осъществяване на ефективен контрол в съответствие с европейските изисквания.

В законопроекта се предвижда и изземането на други високоликвидни предмети като монети и злато под всякаква форма.

Против законопроекта се обявиха от "Възраждане“, които смятат, че няма ясни правила за това в какви случаи ще бъдат изземани средствата на хората от митническите власти.

Искрен Митев от ПП-ДБ поясни, че идеята на законопроекта е да се ограничи нелегалния трафик на средства. По думите му между двете четения могат да се направят предложения, така че да бъде оптимизиран този процес.

От БСП също видяха неясноти в така разписания законопроект. Те обаче смятат, че страните имат право сами да определят какви средства се внасят или изнасят от страната. Според Румен Гечев между двете четения трябва да бъдат направени промени, за да бъдат прецизирани текстовете.

Според "Има такъв народ“ промените ще дадат големи правомощия на служителите в митниците "да правят каквото поискат“. Тошко Йорданов също застана зад позицията, че трябва да се уточни в какви случаи ще могат да се предприемат действия от органите.

Срокът за предложения между двете четения ще бъде три дни по искане на парламентарната група ГЕРБ-СДС.