законопроектът за изменение и допълнение на Закона за БНБ влезе за разглеждане в Правна комисия, бе приет, а след това бе вкаран като извънредна точка в дневния ред и бе приет на първо четене.
Автори на законопроекта са Теменужка Петкова, Йордан Цонев, Анна Алкесандрова и Хамид Хамид.
Първоначалните текстове бяха приети със 137 гласа "за", а 54 бяха "против".
С промените се уреждат несъответствията по отношение назначението на служебен министър-председател.
Новите текстове дават възможност на управителя и подуправителите на БНБ, на председателя на Сметната палата и неговите заместници и на омбудсмана и неговите заместници да станат служебни премиери без това да противоречи на законите в страната.
Важно е да се уточни, че след периода, в който някое от тези лица, което е приело да заеме министърпредседателския пост, приключи със задълженията си към изпълнителната власт, той или тя се завръща да довърши мандата си в БНБ, Сметната палата или като омбудсман или зам.-омбудсман.
При дебатите от "Възраждане“ и "Има такъв народ“ разкритикуваха промените. Петър Петров обвини мнозинството, че погазва законите в страната и не се съобразява със сроковете, заложени в Правилника на Народното събрание, между разглеждането на законопроекта в зала и внасянето му за обсъждания в пленарната зала.
Гроздан Караджов определи промените като "безумие“. По думите му няма как да се съвместяват няколко длъжности, а тези поправки не коригирали проблема със законодателството.
Бурна реакция предизвика темпът на гласуване. Въпреки че бяха заявени редакционни поправки, председателят на Правната комисия Анна Александрова направи процедура за разглеждане на текстовете и на второ четене. Това, разбира се, доведе до критики към председателя на Народното събрание, а Петър Петров направи заявка за изготвянето на конституционна жалба.
След 15-минутна пауза Анна Александрова заяви, че оттегля предложението за разглеждане и на второ четене, но по нейно искане бе съкратен срокът за редакционни поправки на 3 дни.
За по-малко повече от час