На първо четене: България облага с 15% корпоративен данък мултинационалните компании
©
Той бе приет с 98 гласа "за" (бел. от ред. - ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС), "против" бяха от "Възраждане" и ИТН, а БСП и трима от ГЕРБ-СДС се въздържаха.
Законопроектът бе внесен от Министерския съвет и цели транспонирането на Директива на Европейския съюз, приета в края на 2022 година.
Промените предвиждат осигуряването на ефективно данъчно облагане на големи многонационални предприятия и големи изцяло национални групи, опериращи на единния пазар на Съюза, чрез първично и вторично облагане с допълнителен данък. Същевременно се въвежда и национален данък, с който да се облагат многонационална група предприятия, които се намират на територията на България, или на голяма национална група предприятия.
Друг текст предвижда създаването на нова схема за държавна помощ за земеделски стопани под формата на преотстъпен корпоративен данък. Целта е насърчаването на малките и средните производители да инвестират средствата в развиването на дейността си.
Срокът за предложения между двете четения бе съкратен на три дни (бел. от ред. - до следващия понеделник) по предложение на ГЕРБ-СДС.
Дебатите
От ИТН възразиха срещу т.нар. "глобален данък“. Според тях това би превърнало страната в неатрактивна за чужди инвестиции.
"Възраждане“ смятат, че страната ни е "атрактивна“ за инвестиции не само заради ниските данъци, но и заради евтината електроенергия. Според третата политическа сила България трябва да работи в тази посока, за да не загуби това си предимство.
Румен Гечев от БСП обясни, че Европейската комисия настоява данъчните ставки за големите транснационални компанни да бъдат хармонизирани.Той обясни, че в ОИСР, където страната ни иска да се присъедини, корпоративният данък е 21,5%, а в България е 10%.
Гечев посочи, че средният корпоративен данък в Европа е около 20% и в интерес на страната ни да бъде вдигнат. Той даде пример с френска компания, която оперира в България и плаща 10% данък, като запазва 5% за своята страна.
Левицата обаче ще се въздържи при първо гласуване, но ще предложи редакционни промени между първо и второ четене.
Георги Ганев от ПП-ДБ коментира, че корпоративното данъчно облагане е необходимо. Той каза още, че ако промените не бъдат направени сега, страната ще трябва да плаща санкции.
Представителите на Министерството на финансите обясниха, че ако България отложи директивата, губи приходи, които иначе биха влезли в националния бюджет.