На 2 декември бяха връчени официално договорите по процедурата "Подкрепа за развитие на проектна докторантура" на програма "Образование" 2021-2027. Процедурата за безвъзмездна финансова помощ се реализира с финансовата подкрепа на Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+). Събитието се проведе в емблематичното място "Яйцето" на Софийския университет "Климент Охридски“. В него участваха представители на Министерството на образованието, представители на висши училища и научни организации, чиито проекти са били одобрени за финансиране.

Процедурата "Подкрепа за развитие на проектна докторантура" е насочена към иновативното и интердисциплинарното обучение на докторанти. Чрез изпълнението на проектите ще се насърчи обвързването на докторските програми с приоритетите за развитие на икономиката и пазара на труда и ще се повиши нивото на практическата им приложимост.

Одобрени за финансиране са 26 проекта на обща стойност 58 милиона лева. В тях си партнират 30 висши училища и научни организации, като се очаква над 500 докторанти да получат подкрепа.

Повече за програмата разказва проф. Георги Вайсилов – изпълнителен директор на Изпълнителна агенция "Програма за образование“.

Проф. Георги Вайсилов: В Програма "Образование“ е предвиден един специален приоритет за връзка на образованието с пазара на труда. Това е първата конкурентна процедура, по която се финансират такива проекти. Идеята в случая е докторантурата да се доближи до нуждите на обществото, на индустрията, също така и на научните изследвания. Тя ще бъде финансирана с около 58 милиона лева, като ще се финансират 26 проекта на различни университети и научни организации.

Проф. Вайсилов обясни как са избрани проектите и на какъв принцип ще бъдат финансирани.

Проф. Георги Вайсилов: Проектите бяха на базата на конкурс, който беше проведен по-рано тази година. Бяха обявени съответно покана за конкурса, критерии и методика. На базата на критериите, които бяха приети предварително от Комитета за наблюдение на програмата, бяха оценени проектните предложения. Малко изненадващо за нас беше, че предвиденият бюджет почти напълно се покриваше с подадените проектни предложения, така че имахме възможност да финансираме всички 26 проектни предложения, които бяха подадени.

По процедурата ще бъдат финансирани проекти в различни сфери.

Проф. Георги Вайсилов: Те са насочени към енергетика, транспорт, математика, информатика, химия, морско дело, медицина, биотехнологии. Практически всички области, включително хуманитарни и обществени науки, са включени в проектите. 

Договорите по процедурата бяха връчени на ръководители на висши училище от цялата страна.

Ректорът на Химикотехнологичния и металургичен университет проф. Сеня Терзиева обясни как проектът ще се отрази на докторантските програми в учебното заведение.

Проф. Сеня Терзиева: Химикотехнологичният и металургичен университет е създаден с мисия да създава кадри и научно-технологична подкрепа на българската индустрия. От създаването си досега е ориентирал своята образователна и научна дейност в тематиката, която вълнува развитието на индустриалните отрасли в страната. И до днес тази тенденция продължава и затова програмата като тази напълно съответства на тенденциите, които ние самите сме имали в развитие на докторантските програми.

20 докторанти ще бъдат обучени в Химикотехнологичния и металургичен университет благодарение на програмата.

Проф. Сеня Терзиева: Защото виждаме необходимостта от кадри в индустрията, която е много високотехнологична – химическа, биотехнологии, в сферата на новите материали, химични технологии, както и екологични решения. Те изискват много високи нива на подготовка на своите кадри.

Заместник-ректорът по научна дейност на Химикотехнологичния и металургичен университет доц. Димитър Пешев сподели целите, които си поставят.

Доц. Димитър Пешев: Ние вярваме, че с изпълнението на тази програма първо ще интензифицираме тези контакти между индустрията в България и висшите училища и научните институти, и второ, вярваме също така, че това ще бъде устойчиво, тази програма ще доведе до устойчиви резултати. Нашата не толкова далечна цел е, след като успешно приключим тази програма, да продължим да използваме резултатите от нея – докторантски училища, комуникация с фирми от различни браншове в България.

Договорът по процедурата "Подкрепа за развитие на проектна докторантура“ беше връчена и на ректора на Югозападен университет "Неофит Рилски“ проф. Николай Марин.

Проф. Николай Марин: Като висше училище считаме, че именно този тип проекти могат да подобрят практико-приложната същност на научните изследвания, да увеличат интереса на младите хора към научните изследвания, по-конкретно – за развитие на много добре структурирани и конкурентни научни изследвания в различни области.

Проектът на Югозападния университет е съвместен с Бургаския "Проф. Асен Златаров“. По какво се различават проектните докторанти от редовните обясни проф. Иванка Станкова – ръководител на Проект "Интердисциплинарно, иновативно и интегративно обучение на докторанти за конкурентна икономика и авангардни научни изследвания“.

Проф. Иванка Станкова: С по-висока стипендия на първо място, със задължителна мобилност втората и третата година и с успешна защита на докторантурата.

Проф. Станкова разказа и за докторантските програми, по които университетът е спечелил проекта.

Проф. Иванка Станкова: Областите, в които сме обявили и в които сме спечелили този проект, са по-научни области с идеята тези докторанти след време да станат наши млади асистенти.

----

Така завършва днешната рубрика, посветена на българското образование. Днес на фокус бе процедурата "Подкрепа за развитие на проектна докторантура“ на Програма "Образование“ 2021-2027. Процедурата за безвъзмездна финансова помощ се реализира с финансовата подкрепа на Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+).