Зам.-министърът на младежта и спорта Петър Младенов участва в политическия дебат на тема "Развиващите се демографски тенденции, които оформят възможности за селската младеж“ в рамките на Съвета на ЕС по образование, младеж, култура и спорт. По време на заседанието участниците споделиха добри практики за смекчаването на регионалните различия и предотвратяването на напускането на тези райони от младежта.

Зам.-министър Младенов изрази мнение, че за да се адресират ефективно демографски тенденции, е необходим основан на данни комплексен и многосекторен подход, фокусиран върху демографските, социалноикономическите и обществените тенденции, които засягат младите хора в селските и отдалечени райони. Той подчерта, че в България са в ход редица мерки за преодоляване на регионалните различия, обезлюдяването и напускането на тези райони, сред които изграждането и развитието на младежки центрове. До момента има създадени осем международни младежки центъра, а до 2026 г. ще бъдат завършени още 18. Работи се за повишаване на капацитета на младежките организации, финансиране на младежки проекти и инициативи и доброволчески дейности, подкрепа и активизиране на младежки работници, засилване на ролята на читалищата, пътуващи театри и кина, обновяване на спортната инфраструктура, предоставяне на субсидии на млади земеделски стопани, осигуряване на образователни, здравни и младежки медиатори, както и мобилни бюра по труда.

Петър Младенов акцентира върху усилената работа на Министерството на младежта и спорта за подобряването на взаимодействието между националната и местната изпълнителна власт по провеждането на държавната политика за младежта. "През октомври проведохме първото заседание на новосформираната Национална работна група за местна младежка политика. Основна цел е да се спомогне хармонизирането на местната младежка политика в общините чрез създаване на общи елементи и задължителни изисквания. Това ще доведе до ясна рамка на взаимодействие между младите хора и институциите на местно ниво, както и ще осигури пълноценно младежко участие в процесите на вземане на решения. Ще работим и по създаване на инициатива за "Национална младежка столица“, каза зам.-министърът.

Младенов коментира, че споделянето на добри практики и обменът на информация на европейско, национално и местно ниво за политики, програми, проекти, мерки и инициативи е важен елемент от общите усилия за преодоляването на регионалните различия, обезлюдяването и напускането на селските райони. По думите му от съществено значение е и общото действие с други организации, които провеждат политики и оказват въздействие върху живота на младите хора.