Затишие пред очаквана нова буря и среща на своеобразни агитки "за" и "против" демонтажа на Паметника на Съветската армия, известен още и като МОЧА или Монумент на окупационната Червена армия.  

Демонтажът на най-високите фигури продължава, огромна част от Княжеската градина е отцепена, а около преградните съоръжения продължава да е почерняло от полиция. Дежурни служители на органите на реда останаха на пост и през цялата нощ, след като във вторник вечерта се стигна и до покачване на напрежението между противници на преместването на монумента и тези, които гръмнаха шампанско от радост, че процедурата вече е в ход. 

Привечер с флекс бе отрязана най-високата от фигурите на Паметника на Съветската армия - размахващата автомат ръка на съветски войник. Същата сутрин започна превърналият се в исторически и откъм дебати в годините демонтаж на паметника, а след като скелето за работниците бе вдигнато, започна и демонтажът на елементите. 

След като вчера Георги Свиленски от БСП пострада при създалото се напрежение, тази сутрин общинският съветник от партията Иван Таков отново подречта, че в демонтажа на Паметника на съветската армия БСП вижда незаконни действия от страна на държавата. "Питаме къде е разрешението за строеж? Къде е проектът за реконструкция и реставрация? Къде е планът за безопасност и здраве? Това са задължителни документи", каза Таков пред журналисти. 

Той обяви, че за нарушенията ще бъдат сезирани всички институции, включително дирекцията за строителен контрол и Министерството на културата, а БСП ще поиска провеждане на референдум за съдбата на паметника. 

Миналата седмица областната управа на София съобщи, че състоянието на Паметника на Съветската армия е опасно за гражданите и е необходима спешна реставрация. Затова скулптурите трябва да бъдат демонтирани и преместени. 

260 000 лв. струва премахването на Паметника на Съветската армия, съобщи пред обществената телевизия областният управител на София Вяра Тодева. Тя уточни, че самият паметник е на стойност 20 000 000 лева. Елементите ще се премахват поетапно и ще се съхраняват на друго място след реставрация. 

Днес в 18:00 ч. "Възраждане - София" организира протест пред Паметника на съветската армия срещу "реставрацията на фашизма в България". 

От партията на Костадин Костадинов са пуснали сигнал до Прокуратурата, с който искат всички длъжностни лица, които имат отношение към Паметника и дейностите, извършвани по него, да бъдат разследвани за това дали действията им са законосъобразни. Отделно на това, стартират и съвместна инициатива на общинските съветници от "Възраждане" с искане за провеждане на референдум по темата. 

"Продължаваме промяната" публикува позиция в официалния си Facebook профил по повод началото на демонтирането на паметника. 

"Възстановяваме и преместваме Паметника на Съветската армия, за да се помни миналото, но и за да кажем, че е време да тръгнем напред. Искаме да сложим ясна граница между паметниците на руснаците, загинали за свободата на нашата страна, които почитаме и, от друга страна, тотемите на съветския тоталитаризъм". 

Във вторник лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира, че не одобрява започналото същата сутрин преместване на Паметника на съветската армия. 

"И когато мавзолея бутаха, и когато паметници бутат, имам друго мислене за историята. Когато дворци бутат, когато палят паметници на културата... Трябва хората да имат възможност и лошото да го виждат", заяви Борисов.