Специализираната болница за рехабилитация "Медика-Албена“ във ваканционно селище Албена поднови договора си с Националния осигурителен институт за държавната програма за финансиране на профилактика и рехабилитация през 2022 година, съобщиха от НОИ. Средствата се отпускат на български граждани, осигурени за общо заболяване, майчинство и/или трудова злополука и професионална болест, или получаващи лична пенсия за инвалидност, удостоверена с актуално решение на ТЕЛК/НЕЛК.

Осигурените лица трябва да бъдат с покрити дължими осигурителни вноски за период от шест последователни месеца, предхождащи месеца, в който ще се осъществи профилактиката или рехабилитацията, съобщи д-р Галина Тодорова-Павлова, директор "Медицински дейности и услуги“ в "Албена“ АД. Тя допълни, че програмите на СБР "Медика-Албена“ са насочени към лица, страдащи от заболявания на централната и периферната нервна система, на опорно-двигателния апарат, или диагностицирани с професионална болест.

Прилага се широк спектър от лечебни процедури, съобразени с индивидуалната анамнеза на всеки пациент – вани с лековита минерална вода от изворите на Албена, апликации с лиманна кал; лечебен масаж и гимнастика; електротерапия; топлолечение. По думите й в болницата работи екип от специалисти в областта на физикалната и рехабилитационната медицина, чиито експертен потенциал, съчетан с минералната вода, дава изключително добър синергичен ефект при повлияване на здравните оплаквания.

Програмата на Националния осигурителен институт покрива средствата за до 4 лечебни процедури дневно; нощувка и частично за хранене. Пациентите имат право на 10-дневна програма веднъж за всяка календарна година. На място се доплащат 18,00 лв./ден за хранене и еднократна такса за резервация в размер на 30,00 лв. – общо 210,00 лв. за целия 10-дневен период. За прием по програмата в рамките на м. април т.г. пациентите на СБР "Медика-Албена“ ползват 10% отстъпка от начислените доплащания.

Желаещите да се възползват от програмата за профилактика и рехабилитация, финансирана от НОИ, трябва да разполагат със следния набор от документи:

1.Медицинско направление, издадено от лекуващия лекар на пациента, удостоверяващо заболяването, изискващо профилактика и рехабилитация, издадено не по-рано от 30 календарни дни преди датата на постъпване в болницата;

2.Валиден документ за самоличност;

3.Документ, удостоверяващ осигурителните права на пациента, издаден от НОИ не по-рано от 10 дни преди датата на прием

4.Медицинска документация, удостоверяваща настоящото и миналото здравно състояние на пациента – ЛАК, епикризи, изследвания и др;

5.Валидно експертно решение на ТЕЛК – само за лица с трайно намалена работоспособност от и над 50%;

6.Валидно експертно решение за признаване на професионална болест – само за лица с професионална болест.