НМД оттегля доверието си от депутати от Парламентарната група на децата след приетите популистки законови промени, които нарушават правата на детето

От новата учебна година всеки ученик, родител или учител ще може да бъде преследван и унижаван под обвинение, че пропагандира “различна сексуална ориентация". Текстовете са неясни и подлежат на широко тълкувание, което позволява използването им като средство за натиск срещу всеки човек и гражданска организация, смятат от Национална мрежа за децадта.

В Парламента няма воля за решаване на реалните проблеми на децата и семействата с деца в България – в системите на образование, социално подпомагане, закрила, социални услуги, правосъдие. Популистки и пропагандни текстове се гласуват със спешност на 2 четения в едно заседание, а важните за децата и семействата реформи са отлагани с години.

Национална мрежа за децата (НМД) е принудена да оттегли доверието си от народните представители, членове на Парламентарна група за децата, поели ангажимент да защитават правата на всички български деца, след приетия на 7 август 2024 г. на две четения пропаганден законопроект за изменение и допълнение на Закона за предучилищното и училищното образование.

Гласуваните промени противоречат на Конвенцията на ООН за правата на детето, на Конституцията на Република България, на Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи (ЕКЗПЧОС), на правото на Европейския съюз и българското национално право, в т.ч. на Закона за защита от дискриминация.

Приетите законови текстове отричат съществуването на цяла група деца, пряко нарушавайки както техните права, така и правото на всяко дете да живее без насилие. Гласуваните разпоредби са не просто неграмотни, неиздържани и неясни от юридическа и граматическа гледна точка. Те налагат изключително опасна идеология, основана на омраза към различието и създават предпоставки за дехуманизиране на всяко човешко същество, считано за различно по някаква причина. Създаването на подобни демагогски закони е пряк път към забрана на различното мнение и налагане на авторитарно управление.

Нещо повече - в България, в която над една трета от децата съобщават, че са подложени на унижение и обиди в училище (УНИЦЕФ, 2021 г.), отричането на съществуването на цяла група деца и налагането на непоносимост и неприемане към тях ще доведе до нарастване на случаите на насилие, самоубийство и самонараняване, без дори да можем да оценим вредите за психиката на всички деца.

Заедно с това, неяснотата на гласуваните разпоредби създава предпоставки за тяхното противоречиво и произволно прилагане. Нищо, на практика, не пречи те да бъдат използвани като средство за натиск срещу всеки човек и гражданска организация. Така от новата учебна година всеки ученик, родител или учител ще може да бъде преследван и унижаван заради “различна сексуална ориентация", а гражданското общество – допълнително истеризирано и разделяно. Позицията на НМД е, че с гласуването си депутатите от ГЕРБ, ИТН, БСП, “Възраждане" и групата на независимите народни представители създадоха нови проблеми в училище, вместо да разрешават съществуващите сериозни дефицити на българското образование, за които ученици, родители, учители и граждански организации говорят от години. 

Национална мрежа за децата ще оттегли доверието си от депутатите от Парламентарна група за децата, ако те са гласували в подкрепа на законопроекта.

Начинът, по който са гласували депутатите в Парламента, показа липса на воля и желание да бъде надделян евтиният предизборен популизъм и решени важните за децата и семействата у нас въпроси, които преди дни НМД отново постави пред народните представители с официално писмо. Сред тях: реформа на системата за закрила на детето; отмяна на дискриминационните условия за отпускане на медицински храни за деца с недохранване; прозрачност в процеса по изграждане на Националната детска болница; обезпечаване на равен достъп до услуги за ранна грижа на всяко дете над 2 г.; осигуряване на устойчиво финансиране за Националния център за безопасен интернет и мерки срещу престъпленията над деца онлайн, реформа в образователната система и други общо 18 конкретни спешни задачи.

НМД вярва, че българското Народно събрание следва да се занимава с тях, а не с фалшиви заплахи и налагане на идеология на омразата.

НМД очаква стенографския протокол от заседанието с данни за поименното гласуване в пленарна зала на неиздържаните, популистки и дискриминативни текстове в Закона за предучилищното и училищното образование.

Парламентарната група за децата на НМД в 50-то НС наброява 26 депутати от 4 партии и коалиции. Ако се установи, че нейни членове са подкрепили законопроекта с гласуване “за" или “въздържал се", НМД незабавно ще снеме доверието си от тях и ще публикува имената им.

Мрежата оценява негативно факта, че в краткото време, с което разполага този парламент преди поредните предсрочни избори, депутатите избраха да се занимаят с внушения за “пропаганда на нетрадиционна сексуална ориентация" в училищата, вместо с крайно необходими и закъснели реформи, които наистина са в интерес на учениците, учителите и родителите в страната.

Част от тях са: приемане на стандарт за управление на качеството в образованието; въвеждане на компетентностен модел при подбора, обучението и атестирането на директори и учители; мерки срещу твърде ранното профилиране, което е в ущърб на учениците; огромната сегрегация в образованието; паралелната система на частните уроци и още много проблеми, за които дори държавно звено като Сметната палата сигнализира с наскоро публикуван одитен доклад.

НМД призовава всички народни представители да си спомнят защо заемат позицията на такива и клетвата, която са дали, да отменят срамните популистки текстове и да се ангажират с решаването на реалните проблеми на децата и семействата на България.

Становището на НМД е изпратено с официално писмо и до Президентството на РБ. В писмото организацията призовава президента Румен Радев да върне този набързо приет законопроект и да защити децата и образователната система в България от популизма. НМД остава в готовност да съдейства в планирането и прилагането на всички държавни политики, свързани с правата и благоденствието на децата и семействата, се казва още в писмото.