Всяка промяна крие известен риск и поради тази причина регистрацията на хибрид или на сорт, получен чрез нова геномна техника, се извършва от Европейската комисия след задълбочена оценка на риска. Сега когато все още нямаме нов регламент за новото поколение ГМО си важат правилата за ГМО. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Момчил Неков, бивш евродепутат и зам.-министър на земеделието.

"Ако има регламент, той ще бъде за нови геномни техники. Там ще има два критерия. Първият критерий за процеси, които са близки до естествените, за редакция. И втора категория, процеси, които ще се доближават до ГМО и те ще бъдат регламентирани спрямо законодателството за ГМО", уточни Неков.

Коментарът му е по повод проекта за нов регламент, който включва нови европейски правила за геномни техники в земеделието. България обаче гласува "въздържал се". Тогава министър Кирил Вътев обясни, че новите геномни техники са бъдещето, но засега половината от страните в Евросъюза са против тях.

"Поради чувствителността на темата, това са ни основните съображения. Другото, че тепърва трябва да се прецизира самото законодателство. Проблемът в България е, че темите не се изговарят предварително. От Министерството на земеделието не казват предварително кои досиета са чувствителни. И ако министърът излезе и каже: “По това досие ние ще вземем такова решение, защото ние сме го правили в България, примерно, както се говореше има един изследовател Мичурин. Царево е бил именуван на него, той също е правил точно такива генни редакции, само че чрез мутагенеза, други процеси, които са в земеделието, за да се постигне желания фенотип. Но сега можем да го правим много по-бързо. Тези теми обаче трябва да се изговарят предварително в обществото", коментира Момчил Неков.