През последните два месеца в Югозападна България избухнаха няколко големи горски пожара, а десетки хиляди декари бяха изпепелени. Единственият начин за потушаване на огнената стихия в труднодостъпните планински райони е въздушното гасене. И въпреки че в областта има много водоеми, при нужда да се черпят големи количества вода от хеликоптерите, повечето от тях се оказват неизползваеми.

Пламен Спасов и още няколко местни хора сами поддържат един от водоемите в симитлийското село Ракитна. От него хеликоптерите пълнеха вода по време на големия пожар, който избухна в Сенокос.

Пламен Спасов пред обществената телевизия: "Ситуацията беше много спешна. Пълни вода, сипе в Сенокос на пожара и идва тука на шестата минута. И даже ние се радвахме, че сме допринесли с нещо за това да се гасят пожарите."

Хеликоптер се включи и в гасенето на огнената стихия в Малешевска планина.

Емил Илиев, кмет на Община Струмяни: "С оглед на мащаба на пожара беше много важно да има вододайни източници, от които да бъде почерпена вода от хеликоптерите."

В Благоевградска област има стотици водоеми. Много от тях вече са собственост на държавата.

Емил Илиев, кмет на Община Струмяни: "Община Струмяни има по списък 47 водоема. Оставихме около 8."

Инж. Пламен Поюков, директор на ДГС-Катунци: "Общините нямат достатъчно ресурс, с който да ги поддържат в добро състояние."

Пламен Спасов: "Последно сигурно преди 20 години го чистиха. То се натрупва тиня и се качва нагоре нивото."

В момента нивото на водата в единия водоем в село Ракитна е около 1 метър. А другият е празен.

Инж. Пламен Поюков, директор на ДГС-Катунци: "Трябва два метра и половина, за да може един хеликоптер да зарежда нормално. При наличие на съществуващи съоръжения, които не са годни, ние да нямаме възможност от къде да ползваме вода."

Заради горските пожари Югозападното държавно предприятие изгради шест водоема високо в планината.

Инж. Димитър Димитров, ЮЗДП: "Те са предвидени да се черпи вода от специализирана техника на пожарна безопасност и защита на населението, както и нашите специализирани автомобили, с които разполагаме."

Но изградените водоеми не са подходящи за зареждане на хеликоптери.