Едно от най-видимите проявления на климатичните промени са зачестяващите суши. Освен че водят до драстично повишен риск от пожари, липсата на валежи застрашава прехраната на хората в малките населени места. Плодовете и зеленчуците в градините, на които разчитат, все по-често не се развиват, а паша за домашните животни - липсва. Именно за това, петият лагер на Българска фондация Биоразнообразие е доброволчески.

В периода 2- 5 юни всички желаещи ще запретнат ръкави и ще помогнат на 3 възрастни домакинства в турлашкото с. Салаш да изградят капково напояване в дворовете си. Изборът на тази инициатива не е случаен, а провокиран от факта, че от 2 години насам насажденията страдат значително от засушаването и несигурния достъп до вода, който има селото. Доброволческата работа ще бъде комбинирана с обучителни лекции от климатични експерти и походи в околностите на селото!

Лагерът е отворен за всички млади хора на възраст между 18 и 35 г. с интерес по темата за климатичните промени и техните регионални проявления - този път с фокус социалния им ефект върху живота на малка общност, а за участие е нужна предварителна регистрация на - https://bit.ly/3wNAJzI

Всички доброволци ще имат възможността:

-да се потопят за 3 дни в природното познание и забележителности, които крие околността на планинското турлашко, а и гранично село Салаш;

-да помогнат за изграждането на капково напояване в 3 домакинства, с което ще допринесат за олекотяване на земеделския труд на стопаните и по-успешна реколта;

-да получат знание от гост-експерти по климатичните теми;

-да нощуват в местни домакинства и да опитат турлашки кулинарни специалитети;

-да се запознаят с група отдадени хора, които полагат грижа за природата ни;

-да се почувстват свързан/а с още една уникална природна зона на страната ни;

Обучителната програма на лагера ще бъде водена от "Българска фондация Биоранообразие" (БФБ) и подпомагане гната от експертите Бояна Василева - хидроинженер, Асен Иванов - местен фермер и експерт по поливни системи.

Разходите за храна, материали, лектори и организация се покриват от организаторите.

Образователният лагер се организира от "Българска фондация Биоразнообразие" по проект “Game On | Don't let climate change end the game!" с подкрепа на програма DEAR на Европейската комисия.

Проектът цели да подпомогне информираността на хората по отношение на климатичните промени и тяхното въздействие върху биоразнообразието и обществото ни, като подкрепи МЛАДИТЕ хора и техните ДЕЙСТВИЯ, ИДЕИ и ИЗСЛЕДВАНИЯ по темите на проекта и проведе аргументирана, емоционална и обърната към ЖИВОТА комуникационна кампания, обогатена от игрови подход и дигитални технологии.

За преживяването ни помагат нашите приятели от Фабрика за идеи - като продължение на миналогодишното издание на "Резиденция Баба", което организирахме заедно в с. Салаш.