Мигрантският въпрос в рамките на нашия Европейски съюз е изключително объркан, един от най-обърканите. Това каза за аудиокаста "Това е България" на "Фокус" международният анализатор Мирослав Попов.

"Той е неслучайно объркан. И аз тук искам да кажа само кратичко откъде е породена тази обърканост. Първият момент е, че Западна Европа, не точно България, Западна Европа са нуждае от приток на мигранти като евентуална възможна, вероятна работна ръка, имат тази нужда. Доколко биха могли да намерят други, по-разумни пътища да си решават демографския въпрос. Но така или иначе приемаме, че част от европейските върхушки, и бизнес върхушките, и политическите в доста по-малка степен, Европа има нужда от мигранти. Второ, политиката на "отворени врати“ -  терминът основно се свързва с името на г-жа Ангела Меркел от 2015 година, отворените врати се оказаха, че са доста противоречиви от гледна точка и на последиците, преките косвените ефекти и т.н. Тъй че вълната на антимигрантски настроения, която не е бурна, сега, преди 2024-та не е бурна вълна, но винаги може да стане по-плътничка отколкото е днес, е нещо неслучайно. Тя е породена от, ще го кажа – късогледата мигрантска политика на европейските правителства. Това е главно", коментира той.

"Никой не е против това по принцип да потърсим външна работна ръка по един правно цивилизован начин, част от тези хора да бъдат поканени, допуснати в страните да работят. Това не е проблем. Проблемът е, че особено от 2015 година, а специално за България даже от 2013-та бяхме принудени, че трябва да приемем едни 10-11 хил. души. Наложи се един анархистичен волонтеристичен метод на вкарване на мигранти в българската територия и българското общество. Тъй че негативизмът, антимигрантските настроения никак не са случайни, те са обосновани и бих казал справедливи. Те са справедливи именно с оглед на непохватния – изразявам се меко, непохватния начин, по който са се осъществявали големи промигрантски политики и решения", каза още анализаторът.

"За проблемите трябва да се говори точно – точно, не блъфьорски, не популистки, не с блъфове, а конкретно с числа, със сметки, рационално и с правни аргументи задължително, защото искаме да станем правова държава", категоричен бе Мирослав Попов.