Мирослав Попов: Кървавите терористични актове по време на коледните и новогодишните празници са обусловени от антихристиянските мотиви на извършителите им
©
"Има една генерална причина, поради която част от живеещите в европейското и атлантическото общество са готови да извършат радикални действия, наказвайки, в кавички или без кавички, това общество. Това е усещането за житейски непълноценния живот, за провалените надежди. Тази плоскост е доста по-базисна, не влиза в всекидневния аналитичен поглед, но е важна,“ обясни той и добави, че причините за това недоволство не са строго социални, а е развиващ се цивилизационен процес, свързан с стотици милиони хора от различни раси.
"Имате 8 милиарда души население. И от тези 8 милиарда души удовлетворени от живота, от пълноценността са не повече от 200-300 милиона. Това е колосално социално напрежение несъществувало в такива мащаби никога в човешката история. Никога в човешката история не е имало такава поляризация.“
Според Мирослав Попов ние сме рожби на евроатлантическата цивилизация, която е рационална по своето самоопределение. "Оказва се, че цивилизацията ни не е толкова рационална, след като не може да пресметне елементарни последици от своите стратегически действия. Например, пускането на няколко милиона мюсюлмани, които да станат евромюсюлмани в Европа,“ каза той и допълни, че част от отговора на въпроса как така се случва, че Тръмп е спечелил, е точно тук – неговата реакция срещу нелегалната миграция.
Неразумната, нерационалната политика на безконтролна миграция или почти неограничена миграция е основният проблем, посочи експертът. Обществото реагира на мигрантите като на нещо външно, чуждо, неразбираемо и всяка негова претенция се схваща като несправедлива. Този процес върви вече няколко десетилетия, като според него Западният свят е изправен пред много тежки вътрешни противоречия, за които почти не се говори и които пораждат спонтанна или дирижирана в някаква степен агресия.
"Въпросът за непровокираната от нищо агресия става много важна характеристика на цивилизационното ни развитие. Идва един нов ирационализъм в поведението на хората, който не влиза в традиционните схеми на криминологията,“ каза той и добави, че до голяма степен това е бъдещето, което ни очаква.