Мирослав Попов: Девизът на шопа "Мразим да мислим" стана девиз на политическите ни върхушки
©
Смятам, че не ни казаха какво ще ни струва, например, затварянето на малките блокове на АЕЦ "Козлодуй“, блокирането на строежа на АЕЦ "Белене“, търкалянето на България наляво-надясно с новите енергийни проекти – всичко това струва много скъпо и ние ще плащаме, категоричен е Попов. "Ние вече плащаме, ние сме платили огромни суми, но не си даваме сметка колко сме платили за тях. В края на краищата под въпрос е самата съдба на България. В днешния свят страна, която не е решила енергийния си въпрос, тя няма много шансове да оцелее. Обстановката в нашия свят ще се влошава в социално-икономически план. Този култ към свръхпотребление, който беше преди десетилетия, той все пак в един момент започва да блокира, не може да се удържи на такова равнище на потребление. И ако това е така, пита се с какво ще живее и с какво ще се храни България? Няма яснота. Стъпили сме и с две пръстчета се държим над пропастта – изнасяме малко електроенергия, малко оръжие“.
Трябва да си дадем сметка не само как стигнахме дотук, кои са били механизмите, които са ни докарали дотук и защо не ни позволяват да си видим дереджето, категоричен е Попов. "Смазваща е силата на проофициозната пропаганда“.
На въпрос на водещата кои са механизмите, които са ни докарали дотук, Попов отговори: "Отказ от стремеж за икономически анализ – правиш едно нещо, до какви последици то ще доведе. Категорично нежелание. Имаше една реплика, шеговита на софийския шоп "Най-мразим да мислим“. Това май стана национален девиз или девиз на политическата върхушка. Не че не могат да мислят, когато става въпрос за личното им и семейното им житие и битие, но по базисните въпроси – антианалитичност. Нежелание да се осмислят факторите, които вредят на страната. Обратното – текат камуфлажни приказки, бутафории. Бутафорията е нещо ужасно.“
Цоня СЪБЧЕВА