Мога да кажа за себе си, че бях скептик доста отдавна за бързото решаване на проблема на Украйна, в смисъл бързото й влизане в структурите на НАТО по един или друг начин. Това каза в аудиокаста на "Фокус" "Това е България" експертът по международни отношения Мирослав Попов. "Това е нагласа, която е разбираема, медийно наложена, по почти безалтернативен начин, но която не държи сметка за други неща, които се случват извън Брюксел, извън НАТО, извън Европа. Става дума за това, че в нашия западен свят проблемите за балансите са подложени на изпитание, търсят се нови формулировки, че е нужен нов тип баланс вътре в рамките на западния свят и разбира се, неговите отношения с другите светове, колкото и да са те. Тоест, няма изненада, за мен лично това, че не се получиха така нещата, както украинския президент го е очаквал, не е много сериозно. Но мисля, че той изпадна в плен на собствената си пропаганда, на автопропагандата, той толкова време говори, говори, говори по един и същи начин, постави си свръх цел. Те свръх целите, знаете, са нещо коварно понякога, подвеждащо, не рядко", добави Мирослав Попов.

Според него, процесите не са узрели достатъчно, зреят в момента и това узряване е разнопосочно, нещата ще се решат малко по-късно или доста по-късно. Няма съмнение, че Украйна показа, че може да воюва доста добре с огромна икономическа и военно-техническа помощ.

По думите на експерта, представите на Русия не са били съвършено реалистични за това как ще върви конфликта, смятали са, че това ще бъде кратка военна операция. От другата страна, безспорно Украйна демонстрира голяма воля за победа, за надделяване и не само на военното поле, но и на дипломатическото там даже са още по-успешни, но всичко това води до един по-друг извод. Онези, които са очаквали Украйна да надделее на ранен етап, на ранна фаза на операцията, на контра операцията сега, на контраофанзивата, също са се подвели.

"Тоест, и едната и другата страна, условно казано, без да ги приравнявам, са живели малко повече със своите си представи за света, а не с изследване на реалния свят. И в Русия са подценили, вероятно мощта на Украйна, и в Украйна са подценили мощта на Русия. Това означава задълбочаване на конфликта, хронично задълбочаване, т.е. става дума за един остър конфликт, който може да продължи доста по-дълго, отколкото оптимистите в едната или в другата посока, са мислили. И това не трябва да ни изненадва. Изводът е следният, че в последна сметка нещата ще трябва да се решават на масата на преговорите, както винаги в модерната епоха" добави Мирослав Попов.