"Просперираща държава без силна и модерна армия няма. Затова основният ни приоритет е модернизацията на Българската армия“, заяви служебният министър на отбраната Димитър Стоянов при представянето на приоритетите и екипа си. Затова още в бюджета за 2023 г. ще поиска да бъдат заложени разходи за отбрана в размер на 2 % от БВП. "Това ще осигури допълнителни 100-140 млн. лв. само за модернизация на Българската армия“, посочи министърът, съобщиха от министерството.



Димитър Стоянов очерта задачите пред екипа си. Ще се създаде "фонд за отбрана“. Целта е всички средства, които не са реализирани по проекти за модернизация до края на годината да се натрупват в набирателна сметка, за да се използват през следващата.

Ще продължи подготовката и на Инвестиционния план-програма, за да бъде внесен в Министерския съвет и в Народното събрание. Министър Стоянов посочи, че проектите за новия многофункционален модулен патрулен кораб и за новия боен самолет се реализират със задоволително темпо. Проектът за нова бойна машина на пехотата обаче изостава значително. Затова се работи за внасяне на актуализиран проект в НС.

"По офертата за втория транш от 8 самолета F-16 сме подготвили проект за инвестиционен разход, който МС да внесе в НС. Надяваме се да успеем да спазим срока на офертата – 1 ноември 2022 г., но сме разработили и резервен вариант за удължаване до 15 декември, като вече сме отправили питане към американската страна“, съобщи министър Стоянов.

Екипът ще предложи законодателни промени, за да бъдат актуализирани финансовите прагове за одобряване на проекти за модернизация в Закона за отбраната и въоръжените сили. "Само за година инфлацията е 17%. Това ограничава възможностите за внасянето на инвестиционни проекти. Куриозът е, че министърът на отбраната може да разрешава средства за модернизиране на инфраструктура без ограничения, но щом е за въоръжение – до 50 млн. лв.“, посочи Стоянов.

Най-тежкият проблем е състоянието на изтребителната авиация. Остатъчният ресурс на самолети МиГ-29 позволява да носим въздушно дежурство по Air Policing до средата на 2023 г., заяви министърът. Предприети са мерки за евентуален ремонт на 6 двигатели за МиГ-29. "Това не е решение. В следващите 3-4 години съществува реална опасност да не можем да си носим бойното дежурство сами. Причината е войната в Украйна, наложените санкции за ремонтите на руска техника и закъснението на доставката на F-16. Първите осем самолета ще пристигнат през 2025 г. В оперативна готовност могат да бъдат най-рано в края на 2026 г. , т.е. 3-4 години ще имаме сериозен проблем с охраната на въздушното пространство“, каза министър Стоянов. Той разясни, че за да не се снема бойното дежурство, носено от 1952 г., се обсъждат варианти, като са изпратени писма до държави с искане на информация за предоставяне на самолети на лизинг с обучение на инженерно-технически и летателен състав.

Друг проблем е забавянето на откриване на сметка във Федералната банка на САЩ със средствата за закупуването на новите изтребители F-16. "Средствата от Доверителния фонд за закупуването на F-16 не са прехвърлени в сметка във Федералната банка на САЩ. По данни на Министерството на финансите, загубите от лихви са от порядъка на 10 млн. долара. Това е недопустимо“, каза министърът на отбраната. Той поясни, че предходните правителства са внасяли предложение за ратифициране на такъв договор в НС, но до ратификация не се е стигнало. "Надявам се с моя екип да успеем да подготвим документацията и да я внесем в следващото НС“, каза той.

Министърът посочи още, че се подготвят промени в наредбата, които да актуализират компенсаторните квартирни средства.

"Наред с големите проекти в Министерството на отбраната се работи по редица други, които допълват необходимия набор от способности като обществена поръчка за безпилотни летателни средства за Сухопътните войски“, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Той даде пример със Сухопътните войски и проектите за 155-милиметрови гаубици, системи за залпов огън, безпилотни летателни средства, които да служат за целеразкриване, целеуказание и наблюдение от стрелбата.

Министър Стоянов благодари на всички военнослужещи от авиобаза Крумово и от Втора бригада в Стара Загора, които активно се включиха в гасенето на пожари, както и на формированията, които участваха в унищожаването на невзривени боеприпаси.

Министър Стоянов представи новия екипа си – заместник-министрите Теодора Генчовска и Катерина Граматикова и началникът на кабинета Владко Владов. "Приемственост при нас ще има. Доказателство е, че до мен са адмирал Ефтимов и постоянният секретар Ластарджиев. Няма да извършваме промени в състава на Министерството на отбраната, освен при доказани злоупотреби“, заяви Стоянов.