Петър Дилов по време на парламентарния контрол днес.
"Усилията ни са насочени към намаляване на административната тежест в рамките на самите режими, в това число поетапна пълна електронизация на услугите и регистрите, както и въвеждане на служебно събиране на информация и установяване на обстоятелства по служебен път“, посочи още той.
По думите му в изготвената Програма за управление на Република България е обърнато специално внимание на конкретни мерки за намаляване на бюрократичната и регулаторна тежест.
Той подчерта, че част от регулаторните режими на национално ниво произтичат и от законодателството на Европейския съюз. "Сред обявените от новата Европейска комисия приоритети са опростяване на регулаторната среда, намаляване на тежестта за бизнеса чрез създаване на по-добри правила и ускоряване на административните процедури“, заяви министърът на икономиката пред депутатите.
Министър Дилов посочи, че работата както на европейско, така и на национално ниво следва да се фокусира върху три основни аспекта свързани с разработване на законодателство с високо качество, опростяване на съществуващите правила и коректно и еднакво прилагане на законодателството от всички. "Очакват се конкретни законодателни предложения от Европейската комисия през 2025 г., като Министерството на икономиката и индустрията ще работи за постигането на положителни резултати в най-кратки срокове“, поясни той.
Икономическият министър обясни, че през годините на национално ниво са проведени редица консултации и проучвания относно административните режими и процедури, които създават най-голяма тежест за бизнеса. "В резултат на това са изпълнени мерки и планове за тяхното облекчаване, сред които са премахване на изискването за предоставяне на определени удостоверителни документи на хартиен носител, разработване на бизнес наръчник за малките и средните предприятия с финансовата подкрепа на Европейската комисия, който подпомага фирмите в ориентирането им в нормативната уредба през всички фази на жизнения им цикъл, както и изпълнение на планове за действие за намаляване на административната тежест върху бизнеса, включително намаляване на тежестта от определено законодателство с 30%, а други с още 20%“, заяви Дилов.
По време на парламентарния контрол Дилов информира, че Министерството на икономиката и индустрията има пряко отношение към регулаторните режими, свързани с контрола върху външнотърговската дейност с продукти, свързани с отбраната, изделия и технологии с двойна употреба, както и издаването на разрешения за производство на оръжия, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия. Министерството администрира и лицензионни и регистрационни режими по Закона за контрол върху наркотичните вещества и
прекурсорите, Закона за административното регулиране на производството на оптични дискове и матрици, Закона за виното и спиртните напитки, Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, Валутния закон и Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия.
Министерството на икономиката и индустрията ще работи активно по намаляване на административната тежест за бизнеса и гражданите. Това заяви министърът на икономиката и индустрията