Подкрепяме и насърчаваме производители като вас, които разработват иновации. Осигурихме много средства за предприемачите в България и по двете програми, управлявани от МИР. Това е бъдещето - да има пари да се насърчават иновациите и модернизацията. 

Това каза министърът на иновациите и растежа Александър Пулев при връчването на наградата на фирма "Тони Старт", съобщиха от МИР.

Българската компания получи приза за иновативно дигитално млекосъхранение и охлаждане на мляко, на място, на щанда им на фермерския събор в Лясковец, където от Гергьовден до утре се събират над 60 хиляди овцевъди и земеделски производители.

Системата на фирмата работи на автоматичен цикличен режим, задаван на модула за управление. Софтуерът събира данни в реално време за количеството, продължителността и параметрите на работа на отделните съоръжения за съхранение и охлаждане на продукцията и регулира онлайн процеса и качеството на продукта.

"Подкрепата ни за иновациите и растежа в сектора на земеделието и животновъдството се осъществява чрез две от нашите структури - Фонда на фондовете и Банката за развитие", каза Пулев.

По думите му, се очаква Българската банка за развитие да разработи нов механизъм за финансиране на фирми в бранша при облекчени условия.

Пулев подчерта, че държавата застава плътно до бизнеса, домакинствата и родните производители и само за няколко месеца в рамките на служебния кабинет, с екипните усилия на министрите, са осигурени 20 млрд. лв. европейски средства по 10-те одобрени от ЕК за България програми, както и специалното финансиране за сегмента земеделие и селски райони.

"Светът се ориентира към иновации в храните - до 2050 г., според данните на ООН, ще се изисква 60% увеличение на хранителната производителност във връзка с увеличаващото се население", подчерта той и добави, че МИР подкрепя чрез своите програми иновациите и в този сегмент.

На въпрос за напредъка на бизнеса от областта по Плана за възстановяване и устойчивост, Пулев обяви, че от Област Велико Търново по процедурата за Технологична модернизация от ПВУ са одобрени 16 проекта, за които МИР ще изплати близо 5 млн. лв. на спечелилите фирми от Велико Търново, Павликени и Горна Оряховица.

"По втората процедура от ПВУ - за киберсигурност - ще изплатим отделно близо 700 хиляди лева на други 33 фирми от Лясковец, Свищов, Горна Оряховица и Велико Търново", каза още Пулев.

"Общо по Плана за възстановяване областта ще получи над 5 млн.лв., като с част от 50-те фирми договорите са вече сключени или ще се сключат до края на месеца", допълни още той.