Министърът на отбраната Атанас Запрянов участва в 61-вото издание на Мюнхенската конференция по сигурността, която беше открита днес, 14 февруари. В продължение на три дни държавни и правителствени ръководители, дипломати, водещи представители на международни институции и експерти ще обсъждат в баварската столица предизвикателствата пред мира и сигурността, регионалните конфликти и кризи, киберпрестъпността, климатичните изменения и други актуални теми.

През изминалите шест десетилетия Мюнхенската конференция по сигурността се утвърди като един от най-важните форуми за срещи и дискусии по въпросите на политиката за сигурност.

В първия ден на форума министър Атанас Запрянов проведе среща с Дейвид Бейкър - помощник заместник-министър на отбраната на САЩ по въпросите на НАТО и Европа. Това е първата среща на представител на бъгарското правителство по въпросите на отбраната с новата администрация на САЩ, която се проведе по инициатива на американската страна.

По време на разговорите беше дадена висока оценка на двустранното военно и стратегическо сътрудничество между България и САЩ, като беше подчертан постигнатият напредък до момента. Акцент беше поставен на проектите за модернизация на българските Въоръжени сили, които се реализират основно с помощта на американското правителство и с участието на американски компании. Обсъдени бяха също въпроси на сигурността в региона на Черно море и руската агресия в Украйна. Двете страни заявиха своя ангажимент да продължават да развиват двустранното военно сътрудничество, включително и чрез размяна на посещения на високо ниво.

Днес министър Атанас Запрянов се срещна и с Хелмут Раух - изпълнителен директор на германската компания "Дийл Дифенс“ / Diehl Defence/, с когото обсъдиха възможностите за по-нататъшно развитие на военно-техническото сътрудничество във връзка с изпълнението на договора за доставка на зенитно-ракетните комплекси IRIS-Т.

На кулоарна среща с министъра на отбраната на Румъния Анжел Тълвар министър Атанас Запрянов обсъди актуални въпроси на двустранното и регионалното сътрудничество през призмата на активното членство на България и Румъния в НАТО