Насочваме 1 млрд. лева за инвестиции по Стратегическия план към общините през декември месец. Това каза министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов по време на Годишната среща на местните власти 2024, организирана от Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), в к.к. Албена, съобщиха от Министерство на земеделието и храните.

Той участва в дискусия на тема: "Инвестиции за местно развитие, отвъд и с еврофондовете" заедно със заместник министър-председателя и министър на финансите Людмила Петкова, министъра на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова и министъра на иновациите и растежа Росен Карадимов.

"Приемът за общините е един от първите инвестиционни в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г., който сме предвидили да стартира", обясни министър Тахов.

По думите му, проектите за изграждане на инфраструктура в селските райони са приоритет за МЗХ, заради значението на дейностите по подобряване качеството на живот в малките населени места и стимулиране на тяхното икономическо, социално и културно развитие.

Приемът ще даде възможност на по-малките общини в страната да подобрят икономическата си жизнеспособност чрез изграждане и модернизация на пътна и улична инфраструктура, водоснабдяване, енергийна ефективност, както и за подкрепа на културното и природно наследство на селата.

"За подобни дейности през изминалия програмен период 2014-2020 г. по Програма за развитие на селските райони бяха договорени проекти на стойност над 1,5 млрд. лева", уточни министър Тахов. Той припомни, че е направено преразпределение на остатъчни бюджети по Програмата, така че средствата да бъдат насочени за дофинансиране по различните направления за общински инвестиции.

"По предложение на МЗХ и след решение на Министерски съвет с 21 млн. лева ще бъде увеличен бюджетът за Енергийна ефективност по подмярка 7.2 от ПРСР.", разясни министър Тахов.

Земеделският министър съобщи още, че през месец януари 2025 г. с бюджет от близо 740 млн. лева се очаква и стартирането на прием за стратегии по подхода Водено от общностите местно развитие. Той отбеляза, че забавеното прилагане на подхода ВОМР се е отразило негативно на местните икономики. "Но заедно с останалите Управляващи органи, финансиращи подхода, в кратки срокове успяхме да договорим механизъм за стартирането му", допълни още той.

Министър Тахов поздрави НСОРБ за ежегодната инициатива и изрази удовлетворение за ползотворно партньорство и добър диалог при прилагане политиките за развитие на селските райони.

По време на събитието присъстваха президентът на Република България Румен Радев, заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева, изпълнителният директор на ДФЗ Ива Иванова и кметове на общини в страната.