Иванка Шалапатова участва в заседанието на Съвета на Европейския съюз по заетост и социална политика, който се проведе в Люксембург. По време на форума ресорните министри на държавите – членки на ЕС, приеха Препоръка на Съвета относно разработването на рамкови условия за социалната икономика. В изказването си по темата министър Шалапатова изрази пълната подкрепа на България за приемането на препоръката и подчерта, че нейното изпълнение ще подкрепи пълното разгръщане на потенциала на социалната икономика, съобщиха от МТСП.
Тя изтъкна ключовата роля на социалната и солидарна икономика за социалното включване на хора в неравностойно положение в обществения живот и пазара на труда. Министър Шалапатова отбеляза, че през 2023 г. България пое председателството на Мониторинговия комитет на Люксембургската декларация, в рамките на което на 4 октомври в София се проведе международна конференция на високо ниво на тема "Социалната икономика – вдъхновяваща, иновативна, обединяваща". В резултат от нея се подготвя подписването на рамково споразумение за сътрудничество в тази област между България и Испания.
В рамките на заседанието министрите обсъдиха въздействието на новите технологии върху труда с оглед осигуряването на справедлив цифров преход, както и възможностите за допълнително консолидиране и укрепване на европейските системи за социална закрила.
Приети бяха три броя заключения на Съвета на ЕС по заетост и социална политика относно психичното здраве и несигурната заетост, мерките за гарантиране на равен достъп на ромите до подходящо и десегрегирано жилищно настаняване и за социалната закрила на самостоятелно заетите лица. По време на заседанието беше одобрено и Решение на Съвета, даващо насоки за усъвършенстване на политиките за заетост на държавите членки.
Министър Шалапатова акцентира върху прилагането на Европейската гаранция за детето, като подчерта важността на действията на национално ниво, но и приноса на трансграничния обмен на опит и практики. Тя изрази благодарност към правителството на Португалия за потвърдената готовност да сподели опит с България в реализирането на интегриран подход в намаляване на детската бедност и социалното изключване.
Министърът на труда и социалната политика