Българската страна работи в подкрепа на усилията за реформа на структурата на пазара на електроенергия в ЕС. С тези думи българският министър на енергетиката Румен Радев започна изказването си на заседанието на Съвета на ЕС "Транспорт, телекомуникации, енергетика", част "Енергетика", проведено на 19 юни 2023 г., в Люксембург, съобщиха от ведомството.

"Предложените регулаторни мерки биха допринесли за осигуряване на дългосрочна стабилност на пазара и цените в рамките на енергийния преход в ЕС, гарантиране на сигурността и достъпността на доставките в средносрочна и дългосрочна перспектива, както и постигане на целите за енергийна автономност на ЕС“, допълни министър Радев. Той подчерта, че България подкрепя поставянето на акцент не само върху ВЕИ, но и върху нисковъглеродните енергийни технологии, които се характеризират с ниски оперативни разходи и допринасят за постигане на климатичните цели на ЕС.

Министър Радев заяви, че е важно реформата на пазара на електроенергия в ЕС, с която ще се разшири обхватът на докладване на данни, да не доведе до прекомерно увеличаване на административната тежест, както и да не се допуска увеличаване на риска за пазарните участници от неспазване на произтичащите задължения.

Що се отнася до засилването на ролята на Агенцията за сътрудничество между енергийните регулатори (АСЕR), министър Радев препотвърди българската позиция, че регулаторните органи следва да останат с водеща роля по надзора, прилагането на забраните по регламента и осъществяване на необходимите инспекции. Той отчете постигнатия компромисен баланс в разпоредбите, засилващи ролята на АСЕR, и произтичащите задължения за националните регулаторни органи.

Новите правила на европейския енергиен пазар имат за цел да намалят зависимостта на цените на електроенергията от нестабилните цени при изкопаемите горива и да предпазят потребителите от резки ценови скокове, каквито се наблюдаваха при енергийната криза от миналата година.

В рамките на Съвета енергийните министри обсъдиха законодателните предложения от пакета на ЕК за подобряване на дизайна на пазара на електроенергия в ЕС. В резултат бе постигнат общ подход по Предложението за промени в Регламента за подобряване на защитата на ЕС срещу манипулиране на пазара (REMIT). По предложението за Регламент за подобряване дизайна на електроенергийния пазар работата продължава на техническо ниво по ключовите дискусионни въпроси с оглед намиране на компромисен и балансиран текст, подходящ за целия ЕС.