Държавата и общините заедно трябва да създадем и развием въглеродно неутрални зони за индустрията в цялата страна. Това каза министърът на околната среда и водите Юлиян Попов днес по време на среща с представители на министерствата на регионалното развитие, иновациите и растежа, "Тракия Икономическа Зона“ (ТИЗ) и Областната управа в Пловдив, съобщиха от Министерството.

"Пловдивската икономическа зона с вече развитата концепция за въглеродно-неутрални индустриални паркове е първа в България. Добре е да използваме натрупаните досега опит и знания в този регион и да създадем модел, който да развиваме и в други градове“, допълни министърът. Според него целта на подобни междуинституционални усилия е и в други райони да се създадат въглеродно неутрални зони – интерес и потенциал за това има в Бургас, Русе, София и Стара Загора.

"Климатичните политики и въглеродната неутралност през последните години се превръщат в сфера на изключителна световна индустриална и икономическа конкуренция, всички високи технологии са ориентирани към тази цел. Ние трябва да изработим рамката, която може да доведе по-висок инвестиционен интерес към България“,  категоричен беше министър Попов.

Бяха договорени отделни срещи на бизнеса и институциите за осигуряване на капацитет и инфраструктура, търсена от инвеститорите в посока въглеродна неутралност. Министър Юлиян Попов призова по време на участието на България на климатичната среща на върха през декември в Дубай да се презентират "постиженията на българския бизнес в тази сфера, така че да се представим като привлекателна дестинация за инвестиции с въглеродно неутрални цели“. Той припомни, че за целта в рамките на форума в Дубай България за първи път ще има павилион, финансиран от Министерството на иновациите и растежа.