Росен Карадимов по време на Балкански бизнес и инвестиционен форум, който се провежда в Одрин. Карадимов участва в конференцията по покана на организаторите - министъра на индустрията и технологиите на Турция Мехмет Каджър и министъра на търговията проф. д-р Йомер Болат.
"Турция е сред водещите икономически партньори на България. През миналата година стокообменът ни достигна внушителните 6,6 млрд. евро, превръщайки турската държава в петия по големина пазар за български износ“, заяви Карадимов. Той изтъкна, че до момента 36 турски инвеститори са сертифицирани по Закона за насърчаване на инвестициите, които са за над 1,7 млрд. лв. и разкриващи над 5600 нови работни места в България. "Това не е просто статистика – данните отразяват силните връзки между нашите държави и между българския и турския бизнес“, заяви още Карадимов.
Пред участниците от балканските държави той изтъкна, че Министерството на иновациите и растежа (МИР) насърчава иновациите и подкрепя бизнеса чрез различни инструменти. Като пример посочи финансовите и административните мерки от Българската агенция за инвестиции, Агенцията за насърчаване на малките и средните предприятия, както и по линия на Българската банка за развитие, Фонда на фондовете и европрограмите, управлявани от Министерството. "Имаме две европейски програми с общ бюджет от 2,5 млрд. евро, насочени към повишаване на конкурентоспособността и подкрепа на науката и бизнеса“, уточни министърът на иновациите и растежа.
Карадимов подчерта и подкрепата на МИР за индустриалните паркове в страната ни. "По наши данни България има нужда от поне 35 индустриални парка. Те привличат веднага инвеститори и предоставят възможности за икономическо и социално развитие“, каза още той. Министерството финансира 11 индустриални парка и зони с общо 105 млн. евро по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Работим активно по създаването на национална програма за развитие на индустриални паркове през 2025 г.“, каза пред инвеститори той.
Относно Българската банка за развитие Карадимов заяви, че с новата й стратегия тя може да бъде активен участник в изпълнението на ключови държавни политики. "Банката ще подпомага развитието на модерна индустриална инфраструктура, която ще ускори и улесни процеса на реиндустриализация и привличането на чужди и вътрешни инвестиции“, каза министърът и допълни, че ББР има и нова програма за експортно финансиране. Тя е с цел да подкрепи български компании, които произвеждат стоки или услуги за пазари извън страната.
"С всички тези инструменти сме готови за сътрудничество с балканските страни, за да задълбочим търговските взаимоотношения. Подобряването на транспортната и логистичната инфраструктура както физическа, така и цифрова, ще улесни икономическия растеж и стабилност“, заяви още Карадимов.
В дискусиите за инвестиционния потенциал на България и партньорството с балканските страни участва и зам.-министърът на иновациите и растежа Красимир Якимов. Той подчерта, че Министерството работи активно за насърчаването на новите технологии като двигател на икономическия растеж и конкурентоспособността. "Основен приоритет в нашата работа е привличането на инвестиции във високотехнологични сектори и иновативни производства. През последните години България се превърна в призната ИТ дестинация с надежден и стабилен инвестиционен климат. Като член на ЕС, с ниски корпоративни данъчни ставки и стратегически географски предимства, ние сме готови да проучим инвестиционните възможности във високи и екологични технологии с партньори от Турция и от Балканите“, каза Якимов. Той посочи, че Турция е приоритетен инвеститор. "За 2024 г. сме сертифицирали 2 инвестиционни проекта на турски компании в България за над 250 млн. лв., които ще разкрият над 850 нови работни места в Шумен и Стара Загора. Към 2023 г. са осигурени финансови стимули от 54 млн. лв. за 7 проекта с турско участие, сертифицирани по Закона за насърчаване на инвестициите“, уточни още Якимов. Той информира и за подкрепата на малките и средните предприятия по линия на Агенцията към МИР, която организира търговски мисии с бизнес форуми и посещения на секторни изложения в няколко балкански страни като Румъния, Сърбия и Хърватия.
В рамките на форума зам.-министърът на иновациите и растежа проф. Георги Ангелов участва в дискусия за развитието на стартиращите компании в региона. Той очерта различните възможности, които страната ни дава за подкрепа на стартъпи. Като примери посочи финансовите инструменти от Фонда на фондовете като ключови за растеж и устойчивост на икономиката. Стартиращите фирми в България могат да се възползват от подкрепа за развитие и укрепване на капацитета си за научни изследвания, иновации и въвеждане на съвременни технологии. Сред възможностите са Фонд за предприемачество, Фонд за иновации в предприятията и Фонд за дигитализация на стартиращи предприятия.
Във форума участваха министри и зам.-министри от държави от региона, кметът на Одрин, изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции Мила Ненова, председателят на НС на Българската банка за развитие Деляна Иванова, над 30 български компании, организирани от Изпълнителната агенция за малките и средните предприятия към МИР, представители на турския бизнес, както и ръководители на търговски камари.
В рамките на форума министър Росен Карадимов заедно с екипа му проведе двустранни срещи с министъра на индустрията и технологиите на Турция Мехмет Каджър и с министъра на търговията проф. д-р Йомер Болат. На срещите бе подчертано отличното партньорство между България и Турция и бяха обсъдени възможностите за задълбочаване на икономическите отношения и сътрудничеството, привличането на инвестиции и развитието на индустриалните зони.
Икономическото сътрудничество между балканските страни е ключ към устойчивия растеж и стабилността на региона. Имаме огромен потенциал, който можем да развием заедно. Това заяви министърът на иновациите и растежа доц. д-р