Министър Иванов: Сезирали сме компетентните институции за неизпълнения по договори на "Напоителни системи" ЕАД
© Министерство на земеделието
"Извършването само на аварийни и възстановителни работи е временно решение и искам да подчертая, че ако не бъдат предприети действия и предоставени средства за почистване на речните легла, такива аварии в бъдеще ще бъдат изключително често явление“, заяви аграрният министър. Той уточни, че почистването е основна част от превенцията за защита от вредното въздействие на водите и е основно задължение на кметовете и областните управители по реда на Закона за водите. Д-р Иванов поясни още, че тези действия не могат да се осъществяват само от "Напоителни системи“ в рамките на възложените им територии, както е предвидил законодателят, защото и средствата и действията са недостатъчни.
По направени от дружеството ориентировъчни изчисления само за нанесените щети на съоръженията в област Благоевград и област Кюстендил през месец декември 2021 г., необходимите финансови средства за тяхното възстановяване и въвеждане в режим на експлоатация са в размер на 27 млн. лв. с ДДС, в които не са включени средствата, необходими за почистването на речните легла.
Съоръженията за предпазване от вредното въздействие на водите, предоставени за управление на Министерството на земеделието, са разположени на територията цялата страна и са стотици хиляди километри. Тези съоръжения са диги, корекции на реки и отводнителни канали. Годишно изразходваните от "Напоителни системи“ средства за извършване на обществената услуга за защита от вредното въздействие на водите не могат да надхвърлят левовата равностойност на 15 млн. евро.