Ивайло Иванов на среща с представители на национално представителните организации на работодателите и работниците и служителите.
"Направените предложения целят единствено работата по транспониране на Директивата да стане по-целенасочена. Трябва да положим усилие да намерим съгласие и очаквам да получим подкрепата на Вашите представители в работната група да въведем най-правилното и справедливо решение от социална и икономическа гледна точка“, каза министър Иванов.
На 14 ноември 2024 г., работната група ще обсъди за първи път конкретните предложения за изменения в Кодекса на труда.
"За екипа на Министерството някои от изискванията на Директивата следва да са предмет на регулация на ниво закон, а други - на подзаконово ниво“, обясни министърът.
Ивайло Иванов допълни, че предложенията за изменение в Кодекса на труда касаят въвеждане на критерии за определяне на минималната работна заплата, които са идентични с разписаните в Директивата като задължителни. С тях се предлага да се въведе определянето на референтна стойност за оценяване на адекватността на минималната работна заплата (МРЗ) и задължение оценката да се прави на определен период.
Предвиждат се и промени, които да насърчат колективното договаряне при определяне на минималната заплата. Създава се и основание за приемане на специална наредба, в която да се разпише конкретният ред и начин за определяне на МРЗ, отчитането на нейната адекватност, както и разпоредбите, с които се гарантира участието на социалните партньори в целия процес.
Предложените промени в Кодекса на труда, свързани с транспонирането на Директивата относно адекватните минимални работни заплати в Европейския съюз, предстои да се дебатират в Междуведомствената работна група, създадена в Министерството на труда и социалната политика (МТСП). Това обясни министърът на труда и социалната политика Министър Иванов: Предложените промени за минималната заплата предстои да се обсъждат със социалните партньори
©