Министър Иван Иванов: Политиката, която ще следваме е на пълна прозрачност
© Министерство на земеделието
"Важна задача пред нас е завършването на Националния стратегически план, по който се работи от началото на 2020 година и по-голямата част от него вече е разгледана от Тематичната работна група“, информира министърът. Той допълни, че това което трябва да се направи сега е да бъдат намерени допирните точки с приоритетите в подписаното коалиционно споразумение, и ако има нужда той да бъде моделиран. Д-р Иванов подчерта, че споразумението е основният документ, който ръководи политиката на министерството. "Заради политическите сътресения не беше внесен до края на 2021 година, като нашият план е края на февруари или март да сме готови, защото има още заседания на тематичната работна група“, каза аграрният министър. По думите му, предстоят едни от най-спорните теми, по отношение на таваните и субсидиите и уточни, че ще бъде направен преглед и на някои от интервенциите, ако те не отговарят на записаното в коалиционното споразумение и може да има промяна и в тази посока. Д-р Иванов коментира, че крайната цел е да бъде създаден добър продукт, който българските земеделски производители и фермери очакват. Относно субсидиите той изтъкна, че в коалиционното споразумение е точно посочено какъв да е той и този ангажимент ще бъде следван.
По думите му предстои през следващата седмица да бъдат проведени разговори с представителите на земеделските производители, на които основен фокус ще е обсъждането на Националния стратегически план. "За нас е важно да чуем мнението на браншовите организации“, коментира министърът. И допълни, че по отношение на работата на асоциациите е представен проект на Наредба за браншовите организации, която може и да бъде подготвена като закон. "Тази идея предстои да бъде обсъдена и на политическо ниво, като крайното решение ще бъде взето от Коалиционния съвет“, подчерта той.
По отношение на Изпълнителна агенция по горите, министърът посочи, че отива под ръководството на Министерски съвет, както е записано в споразумението. "Нашата работа е да подготвим законодателната част и подзаконовата уредба, за да може това да стане най-бързо и безболезнено“, уточни д-р Иванов.
Аграрният министър коментира, че ведомството е едно от малкото министерства, които има смесен екип, като заместник-министрите са както от БСП, така и от "Продължаваме промяната“. "Това е още един знак за нашето сериозно отношение към тези политики, които трябва да работим“, посочи още той.
По време на заседанието пред народните представители бе представен и екипът, както и разпределението на ресорите на заместник-министрите.
Заместник-министър Атанас Добрев ще наблюдава работата на Главна дирекция "Земеделие и регионална политика“, "Напоителни системи“, частта държавни горски предприятия и Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури.
Заместник-министър Момчил Неков председателства Националния стратегически план за Общата селскостопанска политика, отговаря за Програма за развитие на селските райони, за европейската координация и международните отношения, пазарни мерки и организация на производители и политиката по Агрохранителната верига.
Заместник-министър Стефан Бурджев има ангажимент да следи дирекциите по "Животновъдство“, "Идентификация на земеделски парцели“, "Държавни помощи и регулации“, "Морско дело и рибарство“, "Обща политика в областта на рибарството“, "Поземлени отношения и комасация“, както ще отговаря и за Изпълнителната агенция по лозата и виното.
Заместник-министър Иван Христанов отговаря за дирекциите "Растениевъдство“, "Биологично производство“ и "Директни плащания“, в неговия ресор са й Селскостопанската академия, Изпълнителна агенция по горите, БАБХ и Изпълнителна агенция "Борба с градушките".