Министър Георги Гьоков: С актуализацията на бюджета ще искаме повишаване на доходите на работещите
© Народно събрание
"Критикуват ни за социалните разходи, които правим, но как да оставим българите във времена на криза да се справят сами? Според критиците ни най-добрата инфлационна мярка е да не даваш пари на хората, за да нямат какво да харчат и това да доведе до понижаване на цените. Това нормално ли е да бъде правено от правителство, на чието внимание стоят ниските доходи в България?“, попита министър Гьоков.
Той подчерта, че мерките на правителството са антикризисни и социални, а целта им е да подпомогнат хората и бизнеса в период на висока инфлация. "Започнали сме реформа в социалната система, която ще даде възможност мерките за подпомагане да бъдат по-бързи и целенасочени към хората, които имат най-голяма нужда от подкрепа. Тя ще започне от 2023 г. със средства от Плана за възстановяване и устойчивост“, каза министърът на труда и социалната политика. "1,2 млрд. лв. от неговия бюджет ще бъдат инвестирани в социалната сфера. Освен за реформа в социалното подпомагане финансовият ресурс ще се използва за подобряване на условията в социалните домове, за обучения за повишаване на квалификация на работната сила“, добави той.
Министър Гьоков посочи, че предложението на правителството е от 1 юли минималната пенсия за стаж и възраст да бъде увеличена от 370 лв. на 467 лв. "Това прави над 50% спрямо размера й по време на управлението на ГЕРБ. Ще предложим механизъм за увеличаване на максималния осигурителен доход. Ще има увеличаване и на социалните пенсии за инвалидност, което ще е съобразено със степента на увреждането на хората“, каза министър Гьоков.
Той обясни, че предложението на правителството е данъчното облекчение за работещите родители да се получава всяко тримесечие. Механизмът, който ще регламентира редът и условията за това предстои да бъде подготвен от Националната агенция за приходите.