Галин Цоков, предаде репортер на "Фокус".
Министър Цоков отчете резултатите от проектите, изпълнявани от МОН на форум в СУ "Любен Каравелов" в Пловдив. Основният акцент на конференцията е равният достъп до образование и развитието на умения.
Част от усвоените средства са подпомогнали учебните заведения по време на пандемията и онлайн обучението.
"Един от проектите беше насочен точно към това – равен достъп до образование в условия на кризи. Купиха се не само електронни устройства – над 20 000 на преподаватели, над 65 000 на ученици. Там бяха предвидени и обучения очи в очи през летните месеци с над 12 000 ученици, които компенсираха недостатъците на обучението от разстояние в електронна среда" - коментира министърът.
Новият програмен период, който реално ще стартира от 2024 година, е важен за българското образование. Част от проектите ще надградят изпълнените през предходния оперативен период. Такива са "Успех за теб", който е продължение на "Равен достъп за образование", както и проектът за професионалното образование.
Като изключително важен министър Цоков посочи проектът за компетентностния модел в българското училище, който ще започне от януари 2024 година. Надграждане ще има и в платформата "Дигитална раница", с проекти за дигитализация.
Подробности - в прикаченото видео!
Над 250 милиона лева по различни проекти по ОП "Наука и образование за интелигентен растеж" от предходния програмен период са усвоени в рамките на няколко години в сферата на образованието. Това съобщи пред журналисти в Пловдив министърът на образованието и науката проф.